Den här sidans innehåll kommer från region Stockholm. Välj Stockholm som din region här eller välj en annan region här.

Tävlingar 2016/2017

Genom att delta i tävlingar får du och ditt företag möjligheter att presentera er idé inför jurys med många spännande personer från näringslivet. Här är resultaten för årets tävlingar.

Stockholm

 

 

 

Samtliga resultat från Entreprenörskap på riktigt 2017

Då mässan pågått under två dagar och UF-företag ställt ut under en av dagarna så koras en vinnare från respektive dag. Norra Stockholm och delar av Stockholms stad ställde ut under första dagen, södra Stockholm och resterande UF-företag från skolor i Stockholms stad ställde ut under andra dagen.
 

Årets Affärsplan 2017

Tävlingsvärd: Svea Ekonomi

1:a SafeWoman UF, VRG Djursholm, Danderyd
1:a MINERAL UF, Östra Reals gymnasium

2:a Water For You UF, Rudbeck Sollentuna
2:a En Portion UF, Thorén Business School, Stockholm
 

Årets Digitala Innovation 2017

Tävlingsvärd: Berghs School of Communication

1:a Glorya UF, Danderyds Gymnasium, Danderyd
1:a SearchBox UF, Sjödalsgymnasiet, Huddinge

2:a TogetherActive UF, Danderyds Gymnasium, Danderyd
2:a UFocus, Sjödalsgymnasiet, Huddinge
 

Årets Grafiska Profil 2017

Tävlingsvärd: The Store
1:a Flaskkompaniet, VRG Odenplan, Stockholm
1:a Harvest UF, JENSEN Gymnasium Södra, Stockholm

2:a Rydberg Apparel UF, VRG Odenplan, Stockholm
2:a Reflection Sthlm UF, Östra Reals Gymnasium, Stockholm

Årets Hållbara UF-företag 2017

Tävlingsvärd: StartUp Stockholm & Utbildningsförvaltningen i Stockholms Stad

1:a TogetherActive UF, Danderyds gymnasium, Danderyd
1:a Studentkassen UF, Östra Reals gymnasium, Stockholm

2:a UniteUs UF, Danderyds gymnasium, Danderyd
2:a Harvest UF, JENSEN Gymnasium Södra, Stockholm

Årets Monter 2017

Tävlingsvärd: Stockholmsmässan

1:a EcoBorn UF, VRG Djursholm, Danderyd
1:a Sthlm Umbrella UF, Thorén Business School, Stockholm

2:a BLTN UF, Bromma Gymnasium, Stockholm
2:a Nourishing Naturals UF, Värmdö Gymnasium, Stockholm

Årets Säljare 2017

Tävlingsvärd: 3

1:a Corinne Jerrand, Flaskkompaniet UF, VRG Odenplan, Stockholm
1:a Johan Karlsson, HappyPlant UF, Thorén Business School, Stockholm

2:a Linn Adolfsson, La Pluie UF, Täby Enskilda Gymnasium, Täby
2:a Johnny Jaoulakh, ProDuc UF, Thorén Business School, Stockholm

Årets Unga Ledare 2017

Tävlingsvärd: Företagarna

1:a Destiny Näslund, Pisces UF, Blackebergs gymnasium, Stockholm
1:a Johanna Gojam, Collab UF, Thorén Business School, Stockholm

 

Årets Tjänst 2017

Tävlingsvärd: Quinyx

1:a UngKarriär UF, VRG Djursholm, Danderyd
1:a Studentkassen UF, Östra Reals gymnasium, Stockholm

2:a Svensk Gårdsmat UF, Järfälla gymnasium, Järfälla
2:a Harvest UF, JENSEN Gymnasium Södra, Stockholm
 

Årets Vara 2017

Tävlingsvärd: Mathem.se

1:a FREY Cashmere UF, VRG Djursholm, Danderyd
1:a Servata UF, Östra Reals gymnasium, Stockholm

2:a WhiteClean UF, Åva Gymnasium, Täby
2:a Sleep In UF, Värmdö Gymnasium, Stockholm

Årets UF-företag 2017

Tävlingsvärd: SEB

1:a IVORY UF, Blackebergs gymnasium, Stockholm
1:a Sthlm Umbrella UF, Thorén Business School, Stockholm

2:a EcoBorn UF, VRG Djursholm, Danderyd
2:a Beauvoir Cases UF, Campus Manilla, Stockholm

 

Årets UF-lärare

Tävlingsvärd: Fortnox

1:a Carl Kronberg, Bromma gymnasium, Stockholm
 

Årets UF-skola

Tävlingsvärd: IHM Business School

1:a Hersby Gymnasium, Lidingö
 

Årets UF-kommun

Tävlingsvärd: Ung Företagsamhet Stockholmsregionen
1:a Huddinge Kommun
 

 

 

Jurydeltagare under Entreprenörskap på riktigt 2017

Adam Andersson, Berghs School of Communication
Alfred Appelros, Företagarnas Unga Nätverk
Andreas Tängnander, Tre
Anne-Marie Berg, Tre
Annika Bröms, Svenskt Näringsliv Stockholm
Artin Ghorbani, Tre
Astrid Nord, Tre
Belgin Fortaci, SEB
Charlotta Rydholm, .tobegin
Christina Wahlström, Mama Mia!
Christopher Waldekrantz, Berghs School of Communication
Dan Lainio, Qleano
Dan Rexhammar, Mathem
Daniel Kollander, Tre
Dharamwir Singh, Scawiba
Donnie Lygonis, KTH Innovation
Drilon Mulaj, Scawiba
Elina Lundblad, Tre
Elisabeth Thörnsten, Swedish Content Agencies
Emelie Stöckel, Stockholmsmässan
Erik Fjellborg, Quinyx
Eva Lundgren, Esse.nu
Felix Andersson, Stockholmsmässan
Fredrik Lindstål, Glad Stad
Hanna Göthberg, Fortnox
Helena Fond, Företagarna Stockholms län
Helena Lonaeus, The Store
Helena Nilsson, Stockholmsmässan
Henrik Frohm, IHM
Ida Garamvölgyi, Workmint
Ishtar Touailat, Innovationskontoret vid Stockholms Universitet
Jeanette Holm, NannyNu
Jens Barkestam , EKN
Jessica Löfström, Expandera Mera
Jessica Stark, SUP46
Joakim Lundin, Euroclear
Johan Stenfell, Tre
Johan Ståhlberg, Tre
Johan Westin, Tre
Johannes Linderholm, Dynabyte
Jonas Ryberg, Consector
Katarina Burton, Burton Consulting
Kristian Slättberg, Stockholmsmässan
Lisa Landin, Tre
Maria Westman, Chimney
Marie Gillstam, Start-Up Stockholm
Måns Hulterström, Länsförsäkringar
Nathalie Wik, Tre
Nicole Emson, StikkiNikki
Nina Rabem, Venture Cup
Oscar Sjöqvist, The Store
Per Almhorn, IVEO
Philip Scholtzé, Unga Aktiesparare
Pontus Holgersson, Consector
Rose-Marie Hertzman, Spendrups Bryggeri
Saman Amel, Atelier Saman Amel
Sandra Pucar, Mathem
Simon Vikström, 24 7 Creating
Sixten Engström, Drivhuset
Sofia Steinholtz, SEB
Sonja Gäddnäs, H&M
Sophia Tillman, Blomquist & Co.
Stephanie Wellstead, Tre
Stina Bergman, Tre
Thomas Fransson, Impulsa och styrelsen för Företagarna Stockholms län
Thor-Björn Schiller, Raoul Wallenberg Acadamy
Tom Sörhuus, Spoon
Victor Ganguly, Peace & Love
Victoria Hellsten, Sustainergies