Den här sidans innehåll kommer från region Dalarna. Välj Dalarna som din region här eller välj en annan region här.

Årets UF-företag i Dalarna 2018/19

Genom sina prestationer på de lokala tävlingarna har 32 UF-företag kvalificerat sig till den regionala tävlingen Årets UF-företag i Dalarna.

Dalarna

De tävlande UF-företagen ska ladda upp en delårsrapport som gäller fram till 2019-02-28 senast 13 mars. Exempel från förra året samt Tips och råd finns i Dokumentarkivet/Driva.

På Dalamästerskapen i Kupolen avgörs sedan tävlingen. Ca 20 UF-företag gör sina presentationer och intervjuer på tisdag 26 mars mellan 16 och 19, resterande UF-företag gör sina presentationer och intervjuer på morgonen 27 mars, 8.30 till 10. Presentationerna är öppna för publik. Schema för presentationer och intervjuer finns nedan.

Under förmiddagen 27 mars besöker juryn de tävlande på mässan. 

Efter de fyra momenten tar jury ut sex finalister.

De sex finalisterna gör sina presentationer inför juryn och (stor?) publik på scenen på mässan 14.00. Därefter intervjuas finalisterna utan publik.

Prisutdelning sker ca 17.45. Vinnaren får en plats på SM i maj och den nationella tävlingen där.

 

Tävlingsvärd är:

Företagarna är Sveriges största organisation för små och medelstora företag. De företräder över 70 000 företagare och samhällsbärare och har 250 föreningar i Sverige. Företagarna Dalarna är knutpunkt för föreningarna i regionen. 

Företagarna verkar för ett livskraftigt och seriöst näringsliv och för goda kontakter mellan företagarna såväl inom regionen som på lokal och nationell nivå.

Företagarna - för dig som driver eget!

 

Tävlingskriterier 

 

Tider för presentationer och intervjuer DM2019

 

omgång 1 - tisdag 26 mars                     

Tid           grupp orange                            

16.00       Elitkortet UF                             Hagagymnasiet

16.15       Mört UF                                    Leksands gymnasium

16.30       Make A Wish UF                       Hagströmska gymnasiet

16.45       EarthCup UF                             ABB Industrigymnasium

17.00       Play Fair UF                               Hagagymnasiet

                                                                   

17.45       Girls Unite UF                           Kristinegymnasiet

18.00       Lumo Wawe UF                        ABB Industrigymnasium

18.15       Equality Bag UF                        Karlfeldtgymnasiet

18.30       NXTLVL UF                                VBU Högbergsskolan

18.45       Include  UF                                Leksands gymnasium

19.00       Förändring UF                           Martin Koch-gymnasiet

 

omgång 1 - tisdag 26 mars                     

Tid           grupp blå                                  

16.00       WoodArt UF                              Hagströmska gymnasiet

16.15       Kitchen Gadget UF                    ABB Industrigymnasium

16.30       FINE DESIGN UF                        Hagagymnasiet

16.45       Conment Interiör UF                Kristinegymnasiet

17.00       Activate UF                               Leksands gymnasium

17.15       WinderWrap UF                       Karlfeldtgymnasiet                                                                  

 

17.45       Speak Out UF                            Karlfeldtgymnasiet

18.00       Guldkant UF                              Hagagymnasiet

18.15       Smartride UF                            Leksands gymnasium

18.30       Falu Laddskydd UF                    Lugnetgymnasiet

                                                                 

 

omgång 2 - onsdag 27 mars                 

Tid             grupp orange                       

08.30         Good Enough UF                  Mora Gymnasium

08.45         Upplyst UF                            Malung-Sälens gymnasieskola

09.00         Dalamust UF                         Stiernhööksgymnasiet

09.15         Sork Records UF                   Mora Gymnasium

09.30         JoMa UF Älvdalens Utbildningscentrum AB


 

omgång 2 - onsdag 27 mars                                         

Tid             grupp blå                                

08.30          Kalvdans UF                            Stiernhööksgymnasiet

08.45          DansMix UF                            ABB Industrigymnasium

09.00          Think Fresh UF                       Mora Gymnasium

09.15          Woolflex UF                           Malung-Sälens gymnasieskola

09.30          Bright Light UF                       Mora Gymnasium

 

 

 

 

De tävlande är:

Kommun       UF-företag                    Skola

Avesta                Equality Bag UF                 Karlfeldtgymnasiet

Avesta                Speak Out UF                      Karlfeldtgymnasiet

Avesta                WinderWrap UF                Karlfeldtgymnasiet

Borlänge            Elitkortet UF                       Hagagymnasiet

Borlänge            FINE DESIGN UF             Hagagymnasiet

Borlänge            Guldkant UF                        Hagagymnasiet

Borlänge            Play Fair UF                        Hagagymnasiet

Falun                  Conment Interiör UF        Kristinegymnasiet

Falun                  Falu Laddskydd UF           Lugnetgymnasiet

Falun                  Girls Unite UF                    Kristinegymnasiet

Falun                  Make A Wish UF                Hagströmska gymnasiet

Falun                  WoodArt UF                        Hagströmska gymnasiet

Hedemora        Förändring UF                    Martin Koch-gymnasiet

Leksand             Activate UF                          Leksands gymnasium

Leksand             Include  UF                          Leksands gymnasium

Leksand             Mört UF                                Leksands gymnasium

Leksand             Smartride UF                      Leksands gymnasium

Ludvika             DansMix UF                        ABB Industrigymnasium

Ludvika             EarthCup UF                       ABB Industrigymnasium

Ludvika             Kitchen Gadget UF            ABB Industrigymnasium

Ludvika             Lumo Wawe UF                 ABB Industrigymnasium

Ludvika             NXTLVL UF                        VBU Högbergsskolan

Malung-Sälen  Upplyst UF                           Malung-Sälens gymnasieskola

Malung-Sälen  Woolflex UF                        Malung-Sälens gymnasieskola

Mora                   Bright Light UF                  Mora Gymnasium

Mora                   Good Enough UF               Mora Gymnasium

Mora                   Sork Records UF                Mora Gymnasium

Mora                   Think Fresh UF                  Mora Gymnasium

Rättvik               Dalamust UF                       Stiernhööksgymnasiet

Rättvik               Kalvdans UF                        Stiernhööksgymnasiet

Älvdalen            JoMa UF                               Älvdalens Utbildningscentrum AB

Älvdalen            ParaCraft UF                       Älvdalens Utbildningscentrum AB

 

 

Lycka till!