Hem / Nyheter & Event / Jönköpings län / Årets vinnande UF-företag 2021

Årets vinnande UF-företag 2021

Den 18/3 anordnade vi den årliga prisutdelningen! Hela 14 tävlingar avgjordes under en livesänd timme tillsammans med programledare Jonathan Rudman. Här nedan ser du samtliga nominerade och vinnare i alla tävlingar!

Årets UF-företag (till SM)

Nominerade: Flaskfat UF (Gnosjöandans kunskapscentrum), Cutit UF (Gislaveds gymnasium), Napkin Boost UF (Sandagymnasiet), DinTavla UF (Gnosjöandans kunskapscentrum), Changes UF (Gislaveds gymnasium), Local Food UF (Sandagymnasiet)

Vinnare: Cutit UF, Gislaveds gymnasium, Gislaved
 

Cutit UF:s reaktion under prisutdelningen när de vinner Årets UF-företag. 

Årets Vara (till SM)

Nominerade: LIT Innovation UF (Finnvedens gymnasium), Cutit UF (Gislaveds gymnasium), Changes UF (Gislaveds gymnasium), We Fight Cancer UF (Sandagymnasiet), VLEA UF (Holavedsgymnasiet), Kindmind UF (Erik Dahlbergsgymnasiet)

Vinnare: Cutit UF, Gislaveds gymnasium, Gislaved

Cutit

Årets Tjänst (till SM)

Nominerade: Local Food UF (Sandagymnasiet), Clean and design UF (Brinellgymnasiet), Sam UF (Finnvedens gymnasium), PantBack UF (Erik Dahlbergsgymnasiet)

Vinnare: Pantback UF, Erik Dahlbergsgymnasiet, Jönköping

pantback

Årets Innovation (till SM)

Nominerade: WE femmes UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), MagneticWood UF (Brinellgymnasiet), LIT Innovation UF (Finnvedens gymnasium), Scoreboard UF (Bäckadalsgymnasiet)

Vinnare: WE femmes UF, Erik Dahlbergsgymnasiet, Jönköping

we femmes

Årets Socialt Hållbara UF-företag (till SM)

Nominerade: Changes UF (Gislaveds gymnasium), Kindmind UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), Netbags UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), Re flex UF (Njudungsgymnasiet)

Vinnare: Changes UF, Gislaveds Gymnasium, Gislaved

changes

Årets Ekologiskt Hållbara UF-företag (till SM)

Nominerade: ReClean UF (Gislaveds gymnasium), PlantMe UF (Eksjö Gymnasium), Coaster Protection UF (Brinellgymnasiet), Siccum UF (Gislaveds gymnasium)

Vinnare: PlantMe UF, Eksjö Gymnasium, Eksjö

palntme

Årets Hantverkare (till SM)

Nominerade: ATEA betong och design UF (Holavedsgymnasiet), Sense UF (Brinellgymnasiet), IronDesign UF (Brinellgymnasiet), Wicks and Wax UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), Two O UF (Njudungsgymnasiet), Flaskfat UF (Gnosjöandans kunskapscentrum)

Vinnare: Wicks and Wax UF, Erik Dahlbergsgymnasiet, Jönköping

wicks and wax

Årets Säljare (till SM)

Nominerade: Rickard Gunnarsson (ReClean UF, Gislaveds gymnasium) Victoria Karlqvist (SmålandsChips UF, Erik Dahlergsgymnasiet), Thage Claesson (Kindmind UF, Erik Dahlbergsgymnasiet), Tova Fischer (scentforchange UF, Erik Dahlbergsgymnasiet)

Vinnare: Tova Fischer, scentforchange UF, Erik Dahlbergsgymnaiset, Jönköping

säljare

Årets Förebild

Nominerade: Jessica Kjellström, Anton Handberg, Edvin Johansson, Alma Linnér, Tim Danielsson, Emilia Vilhelmsson.

Vinnare: Edvin Johansson, Tumme Upp UF, Gislaveds gymnasium

förebild

Årets Affärsplan (till SM)

Nominerade: Kryddstarkt UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), Glasklart UF (Erik Dahlbergsgymnasiet), Trays UF (Eksjö Gymnasium), Arbor UF (Erik Dahlbergsgymnasiet)

Vinnare: Kryddstarkt UF, Erik Dahlbergsgymnasiet, Jönköping

kryddstarkt

Årets Årsredovisning (till SM)

Vinnare: Hold&Carry UF, Aleholmsskolan, Sävsjö

hold&carry

Årets Företagsstart

Nominerade: Focus Productions, Mettbox AB, Pillowtown

Vinnare: Focus Productions

algot

 

Årets UF-lärare (till SM)

Nominerade: Malin Strand 8Gislaveds gymnasium), Helena Boman (Sandagymnasiet), Johannes Sörensen (Erik Dahlbergsgymnasiet), Marica Gauido (Njdungsgymnasiet)

Vinnare: Malin Strand, Gislaveds gymnasium, Gislaved

Årets UF-Skola (till SM)

Vinnare: Sandagymnasiet, Jönköping

 

Se prisutdelningen i efterhand här
Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.