Alla vinnare och finalister på SM

Här ser du vinnarna i de nationella tävlingarna på SM i Ung Företagsamhet 16-17 maj 2018. Vinnare av Årets UF-företag blev MerchSweden UF från Västerås.

Sverige

 

16 maj

Årets affärsplan
1:a: Storage of Sweden UF, Alicia Steivik, Larin Taofik, Simon Gustafsson, Älvsborg

Årets tillväxtföretag
1:a Altitude Filming UF, Anders Grandien, Carl Hedin, Max Resenius, Tim Fuchs, Victor Stålbo, Stockholm

Årets årsredovisning
1:a OmniStorage UF, Edvin Tidevall, Evelina Lundberg, Norrbotten

Från UF till AB-stipendiet
Skinmarket, Adam Myllykoski, Jämtland


17 maj

Årets UF-företag
MerchSweden AB

Årets innovation
1:a Digital vårdplan UF, Albin Lindblom, Anton Gustafsson, Linnéa Eriksson, Linus Malmström, Tove Holthausen, Hälsingegymnasiet, Gävleborg

Årets hantverkare
1:a Yksi UF, Alice Molin, Beatrice Davidsson, Emma Florin, Vikastrandsgymnasiet, Älvsborg

Årets samhällsentreprenör
Matbanken UF, Klara Berglund, Matilda Antman Morèn, Molly Svedberg, Vendela Simon, Thorén Business School, Örebro

Årets tillväxtföretag
Altitude Filming UF, Anders Grandien, Carl Hedin, Max Resenius, Tim Fuchs, Victor Stålbo, Bromma gymnasium, Stockholm

Årets hållbara UF-företagare
1:a Flavo UF, Adam Clementz, Erik Jelmteg, Jennifer Werder, Olivia Jacobsson, Vanja Selander, Procivitas Privata gymnasium Malmö, Skåne

Årets kreativa UF-företag
1:a ReversePikeFly UF, Kalle Claesson, Markus Ahlin, Älvdalens utbildningscentrum AB, Dalarna 

Årets tjänst
1:a Altitude Filming UF, Anders Grandien, Carl Hedin, Max Resenius, Tim Fuchs, Victor Stålbo, Bromma gymnasium, Stockholm

Årets UF-lärare
1:a Lena Dahlin, Bäckängsgymnasiet, Älvsborg

Årets vara
1:a Merch Sweden UF, Fredrik Rinaldo, Mickel Wallentin, Grillska gymnasiet, Västerås, Västmanland 

Årets säljare
1:a INMOTION UF, Anna Valera, Sjölins gymnasium, Södermalm, Stockholm

Årets UF-skola 
1:a Thoren Business School Helsingborg, Skåne

Årets monter
1:a Tempus Novum UF, Ludvig Lillengård, Rasmus Huldt, Simon Mäntylä, Simon Ramnö, Bromma gymnasium, Stockholm

Årets unga ledare (4 st)
Digital Vårdplan UF, Linnéa Eriksson, Gävleborg
Aware UF, Linnea Danielsson, Dalarna
Side UF, Selma Johansson, Västerbotten
Ärligt Talat UF, Oliver Bergwerf, Fyrbodal