Alla vinnare och finalister på SM

Här kommer vi att publicera alla finalister och vinnare i de nationella tävlingarna på SM i Ung Företagsamhet 6-7 maj 2019.

Sverige

 

Finalister 2019

Årets affärsplan: 4 finalister publiceras 5 april
Årets Tillväxtföretag: 6 finalister publiceras 5 april
Årets kreatvia UF-företag: 6 finalister publiceras 5 april
Årets lärare: 5 finalister publiceras 5 april

Flera tävlingskategorier finns och där finalitera tas fram under de regionala mässorna som pågår runt om i landet under februari mars
Vinnarna i samtliga tävlingar avgörs på SM i Ung Företagsamhet den 6-7 maj.

Vinnare på SM i Ung Företagsamhet 2019

6 maj

Årets affärsplan:
Årets tillväxtföretag:
Årets årsredovisning:
Från UF till AB stipendiet:

7 maj
Årets UF-företag:
Årets säljare:
Årets vara:
Årets tjänst:
Årets hantverkare:
Årets innovation:
Årets samhällsentreprenör:
Årets hållbara UF-företag:
Årets kreativa UF-företag:
Årets monter:
Årets unga ledare:
årets lärare:
Årets skola:

 

Här kan du se alla vinnare SM i Ung Företagasamhet 2018

16 maj

Årets affärsplan: Storage of Sweden UF, Älvsborg
Årets tillväxtföretag: Altitude Filming UF,  Stockholm
Årets årsredovisning: OmniStorage UF,  Norrbotten
Från UF till AB-stipendiet: Skinmarket, Jämtland

17 maj

Årets UF-företag: MerchSweden AB, Västmanland
Årets innovation: Digital vårdplan UF, Hälsingegymnasiet, Gävleborg
Årets hantverkare:Yksi UF, Vikastrandsgymnasiet, Älvsborg
Årets samhällsentreprenör: Matbanken UF, Thorén Business School, Örebro
Årets tillväxtföretag: Altitude Filming UF, Bromma gymnasium, Stockholm
Årets hållbara UF-företagare:Flavo UF, Procivitas Privata gymnasium Malmö, Skåne
Årets kreativa UF-företag: ReversePikeFly UF, Älvdalens utbildningscentrum AB, Dalarna 
Årets tjänst: Altitude Filming UF, Bromma gymnasium, Stockholm
Årets UF-lärare: Lena Dahlin, Bäckängsgymnasiet, Älvsborg
Årets vara: Merch Sweden UF, Grillska gymnasiet, Västerås, Västmanland 
Årets säljare: INMOTION UF, Anna Valera, Sjölins gymnasium, Södermalm, Stockholm
Årets UF-skola: Thoren Business School Helsingborg, Skåne
Årets monter: Tempus Novum UF, Bromma gymnasium, Stockholm
Årets unga ledare (4 st):
Digital Vårdplan UF, Linnéa Eriksson, Gävleborg
Aware UF, Linnea Danielsson, Dalarna
Side UF, Selma Johansson, Västerbotten
Ärligt Talat UF, Oliver Bergwerf, Fyrbodal