Vinnare & finalister

Här hittar du alla utsedda finalister, och vinnare, i tävlingarna under SM i Ung Företagsamhet.

Årets UF-företag
Makalu Magazine UF, Åre gymnasieskola i Jämtland. Ida Ström, Emil Stegfeldt

Årets lärare
Kerstin Hansson Westerlundska gymnasiet Uppsala

Årets monter
Viktor Rydberg Delikatessknäcke UF, VRG Djursholm i Stockholm. Carl Lundin, David Olsson, Morgan Jernfast, Nicolas Stromberg

Årets skola
ABB Industrigymnasium Västerås i Västmanland.

Årets säljare
Värmekällan UF, Thoren Business School i Örebro i Örebro län, Sofia Fors Kovacic

Årets tjänst
Integrera Mera UF, NVU Brinellskolan Västmanland. Adam Abelt, Gustav Alé Svensson, Jennifer Myckelberg, Linnéa Junno

Årets vara
RemindHer UF, VRG Djursholm i Stockholm. Andrea Hunzinger, Evelina Wrigstedt, Fanny Blidberg, Johanna Andersson

Hållbart företagande
Integrera Mera UF, NVU Brinellskolan Västmanland. Adam Abelt, Gustav Alé Svensson, Jennifer Myckelberg

Årets samhällsentreprenör
Tech4All UF, ABB Industrigymnasium Västerås i Västmanland. Alex Andersson, Hannes Granberg, Mattias Vikgren

Årets arbetslag
Björknäsgymnasiet, Boden

Årets produktutveckling
Not Alone UF, Katedralskolan Uppsala i region Uppsala. Johanna Fredricsson, Olivia Lönn, Sara Juto, Sofia Grandin

Årets hantverk
XVemiul UF, Viskastrandsgymnasiet i Borås Älvsborg. Evelina Ingvarsson, Linnéa Svensson, Lovisa Nolander

Microsoft app-tävling
Markit UF, ABB Industrigymnasium Västerås i Västmanland. Björn Söderberg, Ebba Brauer och Jacob Klintberg

Årets "Från UF till AB"
Kriskonsulterna - Malin Burman

Årets Tillväxtföretag
RePay UF - Stockholm

Vinnare Årets affärsplan
FotbollsCamp UF - Dalarna

Vinnare Årets årsredovisning
Eazy Zip UF - Göteborg

Finalister Årets lärare
Susanne Karlsson – Norrbotten
Joakim Rask – Halland 
Kerstin Hansson – Uppsala 
Mikael Lenneman – Västmanland
Ingbert Kempe – Älvsborg 
Johanna Brick – Stockholm

Nominerade Årets arbetslag
Marks gymnasiesärskola – Älvsborg
Björknäsgymnasiet – Norrbotten
Jensen gymnasium Södra – Stockholm
Westerlundska gymansiet – Uppsala

Finalister Årets samhällsentreprenör
Funny Money UF – Stockholm
Tech4All UF – Västmanland
Podifort UF – Göteborg
nEthics UF- Kronoberg
FcC UF – Gävleborg
Green Sweden UF – Västernorrland

Finalister Årets tillväxtföretag
KMX Karts Sweden UF – Stockholm
Integrera mera UF – Västmanland
RePay UF – Stockholm
Eleolandon UF – Älvsborg
SpecHolder UF – Östergötland
Aprach UF – Stockholm

Vinnare SM 2015