Dundernästet och UF-mässa
Välkommen till Dundernästet
Här har du och ditt UF-företag möjligheten att vinna fina priser samtidigt som ni kan sälja era produkter eller tjänster till allmänheten
Utöver att ni som UF-företag får en möjlighet att ställa ut era UF-företag i en monter och vinna pris för den arrangerar vi också för första gången i Strömsunds kommun Dundernästet.
Dundernästet
Reglerna för Dundernästet är enkla.
För er som sett Draknästet någon gång så handlar det också här om att få en möjlighet att pitcha sin affärsidé för Dunderjuryn och vi har ett pris till de tre bästa pitcharna
Presentationen får vara max fyra minuter och ska vara affärsmässig men får gärna innehålla underhållande inslag.
Eventuellt film eller musikinslag ska vara inkluderat i de fyra minuterna
Första plats: 5000kr
Andra plats: 3000kr
Tredje plats: 2000kr
Bästa Monter
Här handlar det framför allt om vilka UF-företag som har den mest attraktiva montern.
Det kan handla om budskap, design, tillgänglighet, kommunikation, presentation försäljningsmöjligheter men hur ni uppträder i montern och representerar sitt UF-företag.
Anmälan görs längst upp på sidan
SCHEMA (preliminär)
Torsdag 8 februari
13.00-15.00 Dundernästet – First picth Eleverna presenterar idén från skolsal på HJS. Coacherna/Juryn deltar via Teams. OBS – tekniskt test med ljud och bild är viktigt!!!
- 17:00 Möjlighet att iordningställa montrar på Folkets hus
Fredag 9 februari
07.00 – 10:00 Sista prepp av montrar
10.00– 14:00 UF-Mässan öppen
13.00 – 14.45 Dunder nästet – final pitch Från scenen i virveln får man presentera sin affärsidé. (Pitch schema kommer senare)
14.45 – 15.00 Fika (Juryn sammanträder)
15.00 Vinnaren annonseras
15.00-16.00 Nedmontering montrar
Här kan du ta del av tips på hur du kan göra en bra pitch.
Glöm inte bort att Träna, träna och träna :)