Thoughtful Trinkets UF
E-postadress:
thoughtfultrinkets@gmail.com
Telefonnummer:
0767701040
Mode & design
Skola:
Uppsala Estetiska Gymnasium
Region:
Uppsala
Typ:
Mode & design
Om Thoughtful Trinkets UF
Affärsidé
Vi säljer handgjorda accessoarer och smycken gjorda av begagnade pärlor, samt egenproducerade papperspärlor skapade av gamla magasin och tidningar.
Vår affärsidé är att skapa stiliga och unika smycken på ett miljövänligt vis. Våra målgrupp är alla som är intresserade av att uttrycka sin personlighet med smycken utan att ha en negativ påverkan på klimatet. Våra produkter är ett allternativ till massproducerade smycken som oftast framställs under dåliga arbetsförhållanden och med en negativ miljöpåverkan. Till skillnad från många andra företags produkter, är våra istället framställda på ett miljövänligt sätt med återanvändning som största fokus, samt under bra arbetsförhållanden. Vi kombinerar återanvända gamla pärlhalsband och egentillverkade, helt unika och färgglada pärlor av gamla tidningar och magasin. På så vis blir alla våra produkter ensamma i sitt slag.
Våra produkter är inte bara snygga och enastående, utan även snälla mot klimatet.
Produkt
Våra produkter är stiliga och unika smycken, skapade av egenproducerade papperspärlor och återanvända pärlor. Varje smycke blir snyggt och enastående, och inte minst är de snälla mot klimatet!