ÖVER 600 000 HAR DRIVIT UF-FÖRETAG

Ung Företagsamhet gör skillnad

- UF-företagande ger mina elever en stor fördel när de ska söka jobb i framtiden, säger Magnus som är UF-lärare.
Jag vill ge ett råd till dig som funderar på att bli UF-lärare. Testa att köra UF-företagande på din skola. Ge dina elever en chans att växa och strunta i böckerna.
Han är bagarmästare, restaurangkonditor och UF-lärare i Uppsala. Emil coachar sina elever att nå sina drömmar.
Jag har utbildat fordonselever, ekonomer, byggelever och elever med läs- och skrivsvårigheter. UF-företagande funkar på alla program. Och för alla elever.
Jag arbetar som lärare i årskurserna 7-9 på Ånestadsskolan i Linköping. Det är en ovanlig skola. Det var här som Ung Företagsamhet startade 1980.
Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.