MARIAS PICKS UF
Affärsidé
Företaget kommer att startas i Jokkmokk och främst rikta sig till ungdomar och unga vuxna som vill ha fina och personliga accessoarer till ett rimligt pris. Jag vill även erbjuda armband som passar som presenter till exempelvis vänner, familj eller par.
Försäljningen kommer att ske både lokalt i Jokkmokk och genom sociala medier. Genom att göra varje armband för hand vill jag skapa produkter som känns personliga och unika. Jag kommer att börja i liten skala och sedan utveckla sortimentet utifrån vad kunderna tycker om och efterfrågar.
Produkt
Kontakt
mariatracy04@gmail.comFöretagspresentation
Maria’s Picks UF är ett smyckesföretag som specialiserar sig på handgjorda och personliga armband. Vårt sortiment omfattar färgglada armband med akrylpärlor, armband av natursten, armband med glas- och kristallpärlor, personliga namnarmband samt matchande vänskapsarmband. Vårt mål är att erbjuda prisvärda armband till studenter och våra kunder på nätet. Vi vill hjälpa våra kunder att uttrycka sig själva genom sina armband.
Säljtillfällen
Marias Picks UF planerar att locka kunder via TikTok och Facebook. Vårt mål är att leverera armband över hela Sverige. Vi planerar även att sälja armband på plats i skolan. Dessutom tänker vi dela ut gratisarmband till lärare, som på så sätt kan hjälpa oss att marknadsföra våra produkter bland sina elever och öka vår försäljning.