Hem / Alla UF-företag / Agnes lilla bageri UF

Agnes lilla bageri UF

Mat & dryck
Skola: Kungsängsgymnasiet,
Region: Västmanland,
Typ: Mat & dryck
Affärsidé
Silversprånget är ett företag som ska arrangera ett lopp i samhället Sala. Företaget kommer inspirera och hjälpa Salas invånare att spinga och nå sina mål. Loppet kommer kräva att jag har funktionärer som ställer upp och hjälper mig. Silversprånget kommer att marknadsförars på tiktok, instagram, facebook och på reklamblad för att nå ut till en så stor målgrupp som möjligt. För att få lov att arrangera loppet kommer jag kontakta Sala kommun och förklara varför loppet skulle påverka Salas invånare positivt.
Företagspresentation

Agnes lilla bageri UF är ett lokalt företag som erbjuder fika för alla tillfällen. Försäljning sker via marknader och på beställning. En viktig sak att lägga till är att affärsplanen som ni kan läsa inte längre gäller. Nedan kan man istället läsa den rätta affärsplanen:

Agnes Lilla Bageri UF erbjuder hembakat fika med genuin känsla till invånarna i Sala. Vår affärsidé är att baka småskaligt, med noggrant utvalda ingredienser och mycket kärlek, för att ge kunderna en smak av hembakat när det är som bäst.

Vi säljer klassiska favoriter som kanelbullar, kladdkaka och småkakor, samt säsongsanpassade bakverk till högtider. Vi erbjuder även specialbeställningar till kalas, möten och lokala evenemang.

Det som gör oss unika är:

  • Hembakat i små satser
  • Personlig service
  • Möjlighet till specialanpassade beställningar
  • Lokalt fokus på Sala

Vi säljer via sociala medier, direktbeställningar och på lokala marknader. Målet är att bli ett välkänt UF-företag i Sala och skapa ett starkt, lokalt varumärke under vårt verksamhetsår.

Agnes Lilla Bageri UF – hembakat med hjärta i Sala.