Evig Flora UF
Just nu har vi haft två möjliga sälj tillfällen. Först var vi på jul mässan den 27 november 2025 där vi stod med våra buketter och samtidigt bakade vi fika, som vi också sålde. Vi bakade källargrottor, packade åtta i en låda, saffran rutor och pepparkaksrutor vad packat två och två i finna genomskinlig fika påsar.
Den andra sälj tillfället var vi här i stan och stod i kalla vädret tillsammans med dom andra UF företagare den 31 januari. Där hade vi också något extra och smått att sälja bredvid blombuketterna. Det var små ekologiska Sverige honungsburkar och små doft ljus. allt var paketerat snyggt och elegant. Vi hade fixat ihop små godispåsar som vi såld för tio om man köpet blommor.
Plus ett litet tillfälle på alla hjärtans dag. Vi han inte göra massa buketter på grund av tidsbrist och ansträngning för att göra blommor. Men Så hade vi några ( INTE mycket) buketter kvar som vi hade på Wasabi restaurangen där dom kunde sälja åt oss. Där gjorde vi så att kunden fick skanna en QR kod för att betala, eftersom att maten är redan betalt så dom behöver inte betala med kort för maten och sedan Swish för buketten.