Filter fritt UF
Teknik & IT
Skola: Praktiska Gymnasiet Uppsala,
Region: Uppsala,
Typ: Teknik & IT
Affärsidé
Min podd ska vara den podden alla ungdomar snackar om. Jag tar upp det som är trendigt just nu, skvaller, drama på sociala medier, musiksläpp, virala klipp och även stora saker som händer i världen som vi unga faktiskt bryr oss om. Podden ska kännas som ett samtal mellan vänner, där man både skrattar och får något nytt att tänka på.
Målgruppen är ungdomar och unga vuxna, typ 15–25 år, som vill ha något att lyssna på när de är på väg till skolan, gymmet eller bara hänger hemma. Jag vill göra innehåll som är roligt, snabbt och alltid aktuellt.
Jag kommer släppa avsnitt regelbundet så att det alltid finns något nytt att lyssna på. Lyssnarna ska kunna vara med och påverka innehållet genom att skicka in sina egna tankar och tips om vad jag ska prata om.
För att tjäna pengar kommer jag samarbeta med företag som vill nå unga, där jag kan göra sponsrade inslag i podden eller på sociala medier. När podden växer ska jag också sälja merch, till exempel tröjor och muggar