hållbara, snygga, magnetiska grytunderlägg. Visst är det jobbigt att behöva lyfta grytan och sedan grytunderlägget när grytan är tung och varm? Eller när grytunderlägget blir missfärgat och luktar illa? Då har vi skapat en lösning på detta.
Grytunderlägg av kork med två lager, kork och silikon. Silikonet är bra för att det är värmetåligt och lätt att torka av om det skulle spillas, det är även ett material som håller grytan på plats och glider inte runt. Det är inbyggda starka magneter i korkmaterialet som håller sig fast under grytan på så sätt syns inte magneterna. Magneterna och silikonet kommer behöva ett starkt lim som är värmetåligt så att det inte släpper. Vi ska även ha ett hål med en ögla igenom så att man kan hänga upp den om det skulle behövas. Olika storlekar.
Vi tänkte även testa
Som en limiterad produkt tänkte vi göra virkade home-made grytlappar som ser stilrena ut och då kan vi även skapa egna motiv under olika högtider. Olika storlekar.
Gåvor i Norr säljer julgåvor till företag i Skellefteå, fyllda med produkter från lokala producenter i regionen. Istället för en opersonlig, massproducerad julklapp erbjuder vi en gåva med lokal förankring – mat, doft och hantverk från riktiga leverantörer i och kring Skellefteå.
Vi riktar oss till företag som vill ge en julgåva till hela personalstyrkan – en gåva som håller sig under Skatteverkets gräns för skattefri personalgåva, så att ingen anställd behöver skatta på sin present. Det gör beslutet enkelt för HR och samtidigt genuint för mottagaren.
Mat på gång UF utvecklar och säljer en enkel curryblandning med thailändska smaker. Produkten blandas med kokosmjölk och gör det enkelt för konsumenten att laga en god måltid hemma. Produkten riktar sig till personer som har ont om tid eller saknar kunskap och erfarenhet av att laga mat.
Vi tänker göra en kylväska för vattenflaskor och drycker. Produkten kommer innehålla en liten kylklamp och vara tillverkad av polyesterplast och termofolie för att man ska kunna hålla en dricka kall under längre perioder. Vår produkt är riktad till kalldrycksälskare. Sådana som sportar eller ofta är på resande fot.
Smaksatt honung Bihuset UF
Vi köper honung av hög kvalitet från en noggrant utvald leverantör och förädlar den själva under vårt eget varumärke. Genom att tillsätta noggrant utvalda naturliga råvaror tar vi fram unika smakkombinationer som vi testar och finjusterar tills resultatet håller den kvalitet vi vill stå för , ingen tillsatt socker, inga onödiga tillsatser, bara honung möter smak.
Vår idé är att förnya synen på honung. Istället för att bara vara en sötning ska vår honung vara en upplevelse – något som väcker nyfikenhet och får kunden att vilja upptäcka nya smaker, samtidigt som den håller en premiumkänsla i både smak och presentation.
Honungen passar lika bra för den som redan älskar honung som för den som är nyfiken på att prova något nytt, och riktar sig därför till en bred målgrupp av både ungdomar och vuxna.
All hantering sker med fokus på hygien och säker livsmedelshantering, och produkten märks enligt gällande livsmedelsregler.
Från segel till väska
Vår idé är att skapa premium-duffelväskor av återbrukade segel som inte längre används. Genom att ta vara på ett material som annars riskerar att slängas ger vi det ett nytt användningsområde och förlänger dess livslängd.
Väskorna ska kombinera en tydlig marin känsla med en modern och stilren design. Vi vill använda seglets befintliga detaljer, sömmar och märkningar som en del av uttrycket, vilket gör varje väska unik. Produkten kommer exempelvis att ha kraftiga dragkedjor, rejäla handtag och praktiska fickor.
Affärsidé
Vi ska sälja smaksatta salt där varje smak är komponerad för att passa olika typer av maträtter. Exempelvis vi en örtig och citrusinspirerad saltblandning som passar särskilt bra till fisk, medan andra blandningar är för exempelvis kött, pasta eller grillat.
För att differentiera oss från de vanliga kryddprodukter kombinerar vi smak med hållbar design. Vi återanvänder gamla vinflaskor som vi får från restauranger i Uppsala. Flaskorna kapas och bearbetas för hand och förses med ett korklock innan de fylls med vår egenkomponerade saltkrydda.
På så sätt förvandlar vi en vardaglig produkt till en lyxig och genomtänkt matupplevelse, samtidigt som vi ger gamla vinflaskor ett nytt användningsområde. Vi vill också ge varje flaska en liten historia som gör det än mer personligt och ger ett djup som konkurrenterna. Vi kommer också att använda salt från norden för att minska utsläpp genom transport.
Våran målgrupp är främst hemmakockar som vill ha ett mycket högkvalitativt salt
Vi tänker hjälpa och underlätta för folk genom att slå in folks julklappar och skapa enkelhet i vardagen nu innna julstressen. Hämta där du bor slår in på ett kick. Du slipper bekymmer och får allt klart.
Vi tillverkar custom made EPA-galler som monteras på lådan bakom stolarna i EPA- och A-traktorer. Kunden får själv välja design, färg, text och andra detaljer, vilket gör att varje galler kan bli unikt och anpassat efter fordonets stil.
Vårt mål är att erbjuda ett snyggt, personligt och prisvärt alternativ till vanliga standardgaller. Genom att tillverka gallren efter kundens önskemål skapar vi produkter som både ger EPA ett mer personligt utseende och passar kundens egen stil.
Vi riktar oss främst till ungdomar som äger eller kör EPA/A-traktor och vill göra sitt fordon mer unikt. Beställningen sker enkelt genom att kunden väljer eller skickar in sin önskade design, varefter vi tillverkar gallret och levererar det färdigt för montering.
Vår affärsidé är att skapa en produkt som löser upp och finfördelar olja, fetter och matrester som samlats i diskhon för att minimera risken för stopp i rören. Det är miljövänligt, inte farligt för svenskt vatten, rören, barn, djur, samt eco friendly. Vi använder kemikalier som redan har godkänts av EU, men har även dubbelkollat själva så att de är helt oskadliga. Dessa är, natriumcitrat, anjonisk tensid, bikarbonat. Samt någon naturligt doftpulver vid önskad doft för en extra härlig upplevelse. Produkten är i form av ett pulver förpackat i små papperspåsar som är återanvändningsbara och pulvret sköljs enkelt ner med vatten när den genomfört sin funktion.