Hem / Alla UF-företag / Hajens Bilrekond UF

Hajens Bilrekond UF

Sport & fritid
Skola: Malung-Sälens gymnasieskola,
Region: Dalarna,
Typ: Sport & fritid
Affärsidé
Vår affärsidé är att erbjuda noggrann invändig bilrekonditionering med fokus på kvalitet, miljö och kundnöjdhet. Vi vill ge varje kund en professionell bilvård som gör verklig skillnad, både för bilen och för upplevelsen av att köra den. Vi utför en grundlig dammsugning av hela bilen, rengör paneler och ytor med pensel, mikrofiberduk och miljövänliga produkter, tar bort djurpäls, rengör säten med borste och våtdammsugare samt putsar alla glasytor noggrant. Varje moment utförs med stor noggrannhet och omsorg för detaljer, vilket gör att resultatet blir både hållbart och estetiskt tilltalande. Genom vårt arbete får kunden en renare bil, en fräschare känsla och en inredning som håller längre. Det sparar pengar i längden, bidrar till att bevara bilens värde och är dessutom ett miljövänligare alternativ tack vare våra skonsamma produkter och arbetsmetoder.
Produkt
Kunden bokar tid via Instagram, Facebook, mejl eller telefon. Jag möter kunden personligen, tar emot bilen och kör in den i garaget. Mattor tas ut och rengörs med APC-medel, pensel och vatten, sedan får de torka under arbetets gång. Bilen blåses ren med kompressor och Tornado-verktyg för att ta bort smuts och damm även i svåråtkomliga utrymmen. Ytor sprayas med ABC-medel innan dammsugning för att lossa smuts. Vid behov används en specialborste för djurhår, följt av noggrann dammsugning av
Företagspresentation

 

Idén till Hajens Bilrekond UF växte fram ur en kombination av genuin passion, personlig erfarenhet och en tydlig insikt om vad som saknas på den lokala marknaden. Jag har alltid haft ett stort intresse för bilar – inte bara som transportmedel, utan som något man vårdar, förbättrar och känner stolthet över. För mig handlar bilägande om mer än att ta sig från punkt A till B. Det handlar om att bilen ska spegla ägarens personlighet och omtanke. Därför har jag alltid lagt ner mycket tid på att hålla min egen bil i absolut toppskick – ren, glänsande och väl omhändertagen, både invändigt och utvändigt.

Med tiden började jag märka att många andra bilägare i Malung och de omkringliggande orterna inte hade samma möjlighet. Många saknar rätt utrustning, tid eller kunskap för att ge sina bilar den omsorg de egentligen vill. Samtidigt såg jag hur stort behovet faktiskt är. I dagsläget finns ingen etablerad bilrekondfirma i Malung, vilket gör att bilägare tvingas resa för att få professionell hjälp med rekonditionering och bilvård. Det var där jag såg en tydlig lucka – och en möjlighet att göra skillnad.

Ur denna insikt föddes idén till Hajens Bilrekond UF: ett företag som erbjuder professionell, noggrann och personlig bilvård, där varje fordon behandlas med samma omsorg som jag själv ger min egen bil. För mig handlar bilrekond inte bara om att få bilen att se fin ut på ytan. Det handlar om att bevara bilens värde över tid, skydda material och lack, och framför allt ge bilägaren den där speciella känslan av att köra en bil som känns ny – varje dag.

Målet är att Hajens Bilrekond UF ska bli den självklara platsen för alla bilägare i Malung med omnejd som vill ge sina bilar det lilla extra. Genom noggrant utfört arbete, hög servicekvalitet och ett genuint engagemang hoppas jag bygga ett företag som inte bara levererar rena bilar, utan också nöjda kunder och långsiktiga relationer.

Säljtillfällen

Har haft över 20 kunder