Nordic Kitchen - UF

Hus & hem
Lillerudsgymnasiet Värmland

Affärsidé

Vi ska göra grytlappar med fack för fingrarna som är på återvunnet material, som är stilrena och fyller sin funktion

Produkt

Våra grytlappar är söta och praktiska och gör köket lite mysigare! De är designade för att skydda händerna mot värme när du lagar mat, bakar eller tar ut något gott ur ugnen.

Med sin charmiga design blir de även en fin detalj i köket och är enkla att hänga upp när de inte används. Vi har fokuserat på att skapa en produkt som är både användbar, personlig och fin att ha framme. Grytlapparna passar därför perfekt både till dig själv och som en gullig present till någon du tycker om.

Företagspresentation

NordicKitchen UF är ett UF-företag som tillverkar och säljer grytlappar med en lantlig och nordisk design. Vår idé är att skapa en produkt som är både praktisk och dekorativ och som passar in i olika köksmiljöer.

Våra grytlappar är inspirerade av den svenska lantliga stilen, med mjuka färger, enkla mönster och en hemtrevlig känsla. Vi vill att våra produkter ska kunna användas varje dag samtidigt som de blir en fin detalj i köket.

Vår målgrupp är personer som tycker om matlagning, heminredning och en mysig, lantlig stil. Grytlapparna passar även bra som presenter till exempelvis familj och vänner.

Genom NordicKitchen UF vill vi erbjuda en enkel och användbar produkt med personlig design. Vi vill skapa ett företag som förknippas med kvalitet, gemenskap och svensk känsla.

Säljtillfällen

2026:

29/11- Julmarknad på Tngvalla gymnasiet i Karlstads

17/12 - UF-mässa på Lilleruds gymnasiet i Vålberg

2027:

11/2 - UF.-mässa KCCC karlstad