Save it UF
Hus & hem
Skola: Folkungaskolan gymnasiet,
Region: Östergötland,
Typ: Hus & hem
Affärsidé
Det värsta är känslan av en kolsyrad dryck som blivit avslagen. Med våra miljövänliga och lokalt producerade trälock gör vi det möjligt att behålla en bubblig kolsyrad dryck så länge du önskar. Med en speciell tätning i trälocket håller det sig tätt med läskburken och drycken håller sig kolsyrad. En annan fördel med våran produkt är att inga insekter under sommaren kan krypa ner i din dryck. Med vårt lock minskar vi spill av dryck och kan njuta av den ända tills den är slut. På så sätt kan vi reducera svinnet av läskburkar och dryck och vi kan tillsammans skapa en mer ekonomisk och ekologisk hållbarhet.
Produkt
Vi erbjuder hållbara lock som passar alla. Dessa lock är tillverkade av: svenskt trä (mer specifik bok), en tätning gjord på TPU-plast & är inoljad med Osmos hårdvaxolja.
Designen och produktionen av locken framställs av oss i UF-företaget tillsammans med vår leverantör som finns lokalt i Östergötland. Köper du ett lock från Save it UF så passar det för två olika burkstorlekar, dvs för både smala och tjocka läskburkar, vilket gör locken universella.
Kontakt
Almina Grankvist
Ekonomi
Eimy Cabrera Taveras
Företagsledare/VD
Elisabet Duman
Marknadsförare
Maya Rustan
Säljare
Viktoria Duman
Administratör
Säljtillfällen
Den 24 november, Black Friday försäljning i Gränden Linköping
Den 9-10 december, Julmarknad i Gamla Linköping
Den 14 februari, UF-mässan i Konsert & Kongress i Linköping
Beställa via:
- Våran hemsida
- Instagram DM
- Facebook DM