Venus Photo & Co är ett UF-företag som erbjuder fotograferingstjänster för privatpersoner. Företaget fokuserar främst på porträttfotografering, familjefotografering, och fotografering av olika typer av event. Kunden ska få personliga och professionella bilder som fångar speciella stunde roch minnen.
Affärsidé: vår idé är att skapa en fysisk kortlek med en qr-kod på baksidan av varje kort som länkar till en upplevelse i Stockholm.
Kundbehov: Som turist kan det vara svårt att veta vad man ska göra och vilka ställen man ska besöka i en främmande stad. Dessutom kan Stockholmare känna sig rastlösa i sin egen hemstad och upplever att de inte utforskat hela staden och inte kommer ut så ofta som de önskat.
Kundgrupp: Turister som söker personliga genuina tips i Stockholm. Och stockholmare som vill hitta på roliga tillgängliga aktiviteter i hemstaden.
Produktide: En fysik kortlek som länkar till vår hemsida som fungerar som en turistguide i stockholm. Kortleken kommer att innehålla teckningar på Stockholm och kan även användas för att spela kort med, något som alla borde ha hemma, det kan alltså även ses som en rolig souvenir.
Silq gör värmefria lockar bekväma nog att sova i. Våra papiljotter ersätter skadliga värmeverktyg och sträva material – resultatet är glansiga lockar utan frisspänningar, hälsosammare hår över tid och en nattsömn utan obekväma spännen i håret. Byggd för dig som vill se välfrisserad ut utan att kompromissa med hårets hälsa eller din sömn.
Vår affärsidé är att tillverka unika och handgjorda tavlor där riktiga dekorativa föremål, såsom torkade blommor, parfymflaskor och andra objekt, gjuts in i genomskinligt silikon. På så sätt skapar vi exklusiv och kreativ väggkonst som ger varje tavla ett unikt uttryck.
Våra tavlor riktar sig främst till personer som vill ha en exklusiv och personlig känsla i sitt hem eller som söker en unik och genomtänkt present.
Vi erbjuder ett blandat sortiment av unikt utvalda vintagekläder och accessoarer i alla olika kategorier. Vi vill erbjuda kvinnliga ungdomar och unga vuxna ett enkelt sätt att hitta second hand kläder i bra skick på en samlad sida. I vårat företag kommer vi ta hänsyn till vad som är trendigt just nu och man ska även kunna göra sin produkt personlig genom alternativ av brodyr eller externa detaljer, detta vid en extra kostnad. Det kommer finnas egna designs redan färdiga att köpa för att skapa inspiration till om man vill personligt designa andra kläder.
vi ska ta fram olika boxar som kommer rikta in sig på olika plan, bland annat valpar och deras första tid i livet, i valp boxen kommer vi ha små leksaker och filtar men vi ska oxå försöka få ett samarbete med POW och pondus och zoo market. Sen kommer vi oxå att ha sök boxar och i de så kommer det vara ett start paket till dom som vill testa på sök med sin hund.
Vi säljer kläder med tryck på ryggen.
Vi säljer tex med ett tryck med Prag som kan ha på sin resa när många ungdomar ska dit. Vi säljer båda tröjor o hoodis.
Min affärsidé är att arrangera en lokal fotbollsturnering där olika lag får möjlighet att tävla mot varandra och samtidigt ha en rolig och social dag. Turneringen riktar sig främst till ungdomar och unga vuxna som spelar fotboll eller tycker om sporten.
Lagen anmäler sig till turneringen genom att betala en deltagaravgift. I avgiften ingår deltagande i turneringen, spelschema och möjlighet att vinna priser. Turneringen kommer att genomföras på en lokal fotbollsplan, gärna genom ett samarbete med en fotbollsförening.
Jag ansvar för planering, marknadsföring, laganmälningar, sponsorer och genomförandet av turneringen. Jag kommer även att samarbeta med lokala företag som kan sponsra eventet och få reklam genom exempelvis sociala medier, affischer och exponering under turneringen.
Företagets intäkter kommer främst från anmälningsavgifter och sponsorer. Det kan även finnas möjlighet att sälja mat och dryck under eventet.
Vår affärsidé är att erbjuda en enkel, smidig och återanvändbar burkkyllare som håller drycken kall under längre tid. Produkten är framtagen för personer som vill kunna njuta av en kall dryck utan att behöva använda is eller ständigt hämta nya kalla burkar från kylskåpet.
Genom en praktisk och stilren design vill vi skapa en produkt som passar lika bra hemma, på stranden, under grillkvällen eller på andra sociala tillfällen. Vår burkkyllare är lätt att använda, enkel att ta med och kan användas om och om igen.
Vi riktar oss främst till ungdomar och vuxna som uppskattar kalla drycker och smarta, praktiska produkter. Genom sociala medier och personlig försäljning kommer vi att marknadsföra produkten och skapa en stark relation med våra kunder.
Vårt mål är att erbjuda en prisvärd produkt som kombinerar funktion, design och enkelhet, samtidigt som vi som UF-företag får möjlighet att utveckla våra kunskaper inom entreprenörskap, försäljning och marknadsföring.
Vår affärsidé är att köpa in begagnade möbler och andra produkter från exempelvis Facebook Marketplace och Blocket, för att sedan ge dem ett nytt liv och ett högre värde. Vi hämtar produkterna själva, renoverar och förbättrar dem genom exempelvis slipning, målning, rengöring och mindre reparationer. Därefter säljer vi produkterna vidare till kunder som vill ha snygga och unika produkter utan att behöva köpa helt nytt.
Genom vårt företag vill vi kombinera kreativitet, företagande och återbruk. I stället för att produkter som fortfarande har användningsvärde slängs eller blir stående oanvända, ger vi dem en andra chans.
Problem och lösning
Många begagnade möbler och produkter säljs billigt eftersom de är slitna, omoderna eller har en färg och stil som inte längre passar köparen. Samtidigt finns det många personer som vill ha snygga och personliga möbler men inte har tid, kunskap eller möjlighet att renovera dem själva.
Vår affärsidé är att göra enkla klämmor till lås som alla kan använda till sina ryggsäckar och andra väskor med dragkedja. Syftet är att förhindra stöld när man har på sig ryggsäcken genom att göra den svårare att öppna.