Välkomna alla grundskolor till
UF-Mässan 13 mars på Volvo CE Arena kl 13:00 -17:00

Varför ska ni besöka UF-mässan?
Genom ett besök på mässan får eleverna möjlighet att interagera med personer utanför skolans miljö, ställa frågor till elever som redan gjort sitt gymnasieval och lära sig mer om hur det är att driva ett UF-företag på gymnasiet.
Vi har tagit fram ett material för grundskoleelever som vill besöka en UF-mässa, för att besöket ska bli både roligare och mer givande.
UF-bingo
Vi har skapat ett UF-bingo där eleverna får möjlighet att möta UF-företagare när de ställer ut med sina affärsidéer på en mässa. Bingot består av xx stycken uppdrag som eleverna ska utföra under mässbesöket. Uppmuntra gärna eleverna att ta bild på den bästa montern och skriva en motivering till. Det kan ni sedan presentera för varandra i klassrummet och ha en gemensam omröstning om vilken som vinner.
Bestäm om eleverna ska göra uppgiften själva eller tillsammans i grupp.
Sofia Karlsson Bierfeldt
Projektledare, Södermanland
Tel: 076-785 20 70
Kontakta mig om:
Du är lärare eller skolledare på grundskolan och har frågor om entreprenörskap.
Linnéa Lindgren
Skolinspiratör, Södermanland
Tel: 070-612 25 10
Kontakta mig om:
Du har frågor om UF-företagande eller vårt arbete på grundskolan.