Hem / Nyheter & Event / Halland / Månadens UF-företag - ALLEMO Parts UF

Månadens UF-företag - ALLEMO Parts UF

ALLEMO Parts UF drivs av tre teknik­elever från Varberg som utvecklar höjningssatser till crossmopeder, en produkt de själva saknade och såg stor efterfrågan på. De brinner för fordon, entreprenörskap och vill med UF-året lära sig företagande och lämna avtryck i mopedgemenskapen.
Vilka är ni och vad heter ert UF-företag?
Morten Elfström: Jag går tredje året på teknikprogrammet och jobbar på surf och minigolf uthyrning på en camping vid havet i Varberg. Jag har även ett par andra jobb vid sidan av och har av stor del av mitt liv jobbat inom handel. Jag har även stort intresse inom fordon och är mer eller mindre mekaniker på fritiden samt att jag gillar att umgås med vänner. 
 
Leo Folkesson: Även jag går tredje året på teknikprogrammet. Jag är fastanställd på Gekås som helgarbetare sedan två och ett halvt år tillbaka. På min fritid tränar jag väldigt mycket och spelar hockey. Utöver det gillar jag verkligen att mecka och framförallt köra motorcykel, umgås med kompisar och att vara i kyrkan.
 
Albert den Braver: Jag går tredje året på teknikprogrammet och jag tycker om att spendera tid utomhus. 
Vårt UF-företag heter ALLEMO Parts UF (ALbert, LEo, MOrten).
 
Vad är er affärsidé? 
Våran affärsidé är huvudsakligen att ta fram moped höjningssatser till så många olika crossmopeder som möjligt. Vi har även en idé att eventuellt utöka produkterna till ytterligare mopeddelar eller A-traktordelar.
 
Vad inspirerade er att starta just det här UF-företaget?
Under våran moppetid som 15 åringar ville vi ha höjningssatser till våra crossmopeder och vi såg en brist på bra höjningssatser på marknaden och att det samtidigt var mycket efterfrågat. Det finns höjningssatser ute på marknaden men de är väldigt dåliga och vi såg chansen att skapa Sveriges bästa höjningssats under UF tiden. 
 
Vad ser ni mest fram emot med erat UF-år?
Vi ser fram emot att lära oss om hur det är att driva företag och få veta vad det är som ingår osv. Vi ser även fram emot att lämna ett gott avtryck efter oss hos moped-gemenskapen som kommer att leva vidare på sociala medier efter att vi lämnat marknaden. 
 
Om ni får drömma, vad gör ni om 5 år?
Morten Elfström: Om jag får drömma så hade gärna velat att jag hade hittat en vän som har samma ambitioner som jag själv och byggt upp någonting stort och välgående inom handel eller e-handel. Driva egen verksamhet och göra någonting som jag verkligen brinner för. På så sätt ser jag inte längre arbetet som jobb och det hade gjort det hela mycket roligare, plus att det blir roligare om man är fler än en. 
 
Albert den Braver: Förhoppningsvis har jag pluggat vidare ifall jag inte hittat något riktigt roligt och välbetalt jobb. 
 
Leo Folkesson: Om 5 år skulle jag tro att jag börjat plugga vidare, i nuläget vet jag inte vad jag vill välja men något tekniskt iallafall. Har jag inte börjat plugga hade det varit väldigt häftigt att jobba i militären efter att jag gjort lumpen nästa år. Jag är också inne på det som Morten säger, det vore ju verkligen drömmen om att driva ett företag som samtidigt känns som en hobby. Att man dels får bestämma hur allt ska skötas men framförallt så får man betalt för att göra något man brinner för.


 

Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.