Alla som deltagit i ett SM vet att förberedelserna är långa och många. Årets deltagare i tävlingen "Årets UF-företag" fick därför lite hjälp på traven i form av en coachning tillsammans med två proffs.

Två av UF-företagen, Cakes by Us och Sportshots UF, som har kvalificerat sig till SM i tävlingen "Årets UF-företag" fick möjlighet till coachning av två riktiga proffs. Magnus Helgesson, en av landets främsta entreprenörer, och Charlotte Schéle, expert inom kommunikation, har hjälpt UF-företagarna att finslipa sina färdigheter inför den stora tävlingen.

Sportshots UF, ett av de tävlande UF-företagen, delar sina erfarenheter från coachningen: 

"Vi tar med oss massor av användbara tips och tricks från Charlotte och Magnus. Magnus gav oss tips från ett juryperspektiv och Charlotte var duktig på presentationstekniker, så tillsammans fick vi bra feedback på dessa bitar. Exempel var vår disponering, viktiga saker att lyfta som till exempel ekologiskt eller veganskt."

Cakes by Us, vinnare av den regionala tävlingen Årets UF-företag, fyller i: 

Det var väldigt lärorikt att göra presentationen framför Charlotte och Magnus, och att direkt efter få respons ur ett jury-perspektiv. Nu vet jag vet vad jag ska trycka på lite extra och vad jag ska lägga till eller ta bort. De var så bra på att motivera och jag lämnade coachingen med så mycket pepp.

Cakes by Us, vinnare av den regionala tävlingen Årets UF-företag, fyller i: 

Det var väldigt lärorikt att göra presentationen framför Charlotte och Magnus, och att direkt efter få respons ur ett jury-perspektiv. Nu vet jag vet vad jag ska trycka på lite extra och vad jag ska lägga till eller ta bort. De var så bra på att motivera och jag lämnade coachingen med så mycket pepp. 

Målet för Sportshots UF är realistiskt men ambitiöst – de siktar på att komma bland de topp 10, trots den hårda konkurrensen. "Självklart vill vi vinna! Men vi ser det även som en erfarenhet och ett kliv in i näringslivet," säger företaget. Cakes by Us UF vill, precis som Sportshots UF, vinna tävlingar men har också ett långsiktigt mål med sitt deltagande- vilket fokuserar på att skapa kännedom om företaget och att knyta kontakter med andra företagare runt om i Sverige. 

Tävlingen "Årets UF-företag" är inte bara en plattform för att vinna priser, utan också en möjlighet för unga entreprenörer att lära sig och växa. Med hjälp av coachningen har årets deltagare fått en skjuts i rätt riktning. Det återstår nu att se hur långt deras hårda arbete och nyvunna kunskaper kommer att ta dem i tävlingen. Vi siktar såklart på ett guld till Halland!