
Ida vill förändra elbranschen
– Det hade inte varit obligatoriskt på vår skola att driva UF-företag på el- och energiprogrammet tidigare så först var det en del suck och stön från alla i klassen. Men sedan funderade jag och tänkte att kan jag kombinera det med att tjäna pengar så är det bra. Så jag startade Elservice UF där jag utförde elinstallationer som sedan en behörig elektriker fick besiktiga. Det blev en kanongrej, mycket billigare för kunden och jag märkte att det var kul att lägga tid och engagemang på det när jag såg att det blev något verkligt i slutänden.
– Efter studenten var jag anställd ett tag. Jag har alltid varit intresserad av styrsystem och trott mycket på solceller och energieffektiv teknik men fick inte så mycket gehör för mina idéer, det är en konservativ och mansdominerad bransch. Så då startade jag eget, Energy Effective Solutions, där vi vill ligga i framkant för den utvecklingen med smarta, moderna lösningar.
– Att driva UF-företag inom yrkesprogram är något som alla borde få göra, det är många där som kommer starta egna företag. Jag hade inte startat eget så snabbt utan UF-året. Jag fick lära mig om affärsplan, marknadsföring och sånt, innan visste jag inte så mycket om att driva företag. Efter UF-året så är inte barriärerna så höga, det är bara att göra och lära sig längs vägen.