Shake It UF
Affärsidé
Vi ska tillverka själv eller via leverantör en pulverbaserad milkshake gjord på svenska ingridienser, vilket vi säljer i form av portionspåsar på livsmedelsbutiker via våran hemsida och skolkafeterior. Målet är att skapa en produkt som både är goda, hållbar och prisvärd.
Produkt
En pulverbaserad milkshake som ska fylla samma behov och känsla som den på de snabbmatskedjorna. Vi ska använda oss av svenska ingridenser, med ett fokus på hållbarhet. Kommer att säljas i portionspåsar som man skakar med mjölk eller vatten. vi kommer att ha flera olika goda smaker, nya som klassiska.
Kontakt
shakeitufsg@gmail.comFöretagspresentation
Hej, vi är fyra ungdomar som går tredje året på Solna gymnasium. När det var tid för att skapa UF, hade vi som många andra tankarna överallt. Men vi landade på något som vi alla älskar. Milkshakes. Vi såg problemet att det var i princip omöjligt att hitta Milkshakes utanför snabbmatskedjorna som har samma goda smak till ett lägre pris och längre hållbarhet. Det här ledde till att iden om en pulver baserad Milkshake föddes. Efter mycket om och men med diskussioner om format och utförande kom vi fram till våran slutprodukt. portionspåsar med en tillhörande "Shaker" som efter man har "Shake IT" får en explosion av smaker på bara någon minut.
Säljtillfällen
-Solna gymnasiums jul marknad
-Hemsida
-livsmedelsbutiker
-skol cafeterior