Föreläsning med Lena Skogholm: "Varför elever beter sig som de gör"
Datum: 15 sept 2026 15:00 - 16:00
Plats: Digitalt via Teams
Välkommen till en engagerande föreläsning med beteendevetaren, pedagogen och författaren Lena Skogholm, som bland annat skrivit böckerna Bemötandekoden – Konsten att förstå sig på människor, Koden till tonårshjärnan och Varför elever beter sig som de gör.
Med mångårig erfarenhet av att möta barn och unga bland annat som lärare under 10 år, kombinerat med stora insikter om den unga hjärnan, har Lena den pedagogiska förmågan att omvandla avancerad hjärnforskning till en hjälpsam guide för samspelet med elever.
Vad du får med dig:
- Fördjupad förståelse för elever och deras hjärna, tillsammans med insikter om hur du kan samspela med den - för starkare relationer och bättre studieresultat.
- Konkreta exempel från skolans vardag.
- Perspektiv på hur du, genom att möta hjärnans behov, kan utveckla undervisning och arbetssätt som stärker elevers entreprenöriella förmågor
Ta chansen att inspireras av Lena Skogholm, prisbelönt föreläsare och bästsäljande författare, och upptäck hur kunskap om hjärnan kan hjälpa dig att förstå, bemöta och nå fram till fler elever.