Skolan är en avgörande arena för att ge fler unga möjlighet att utveckla sin företagsamhet, oavsett bakgrund och förutsättningar. Det är en av slutsatserna i Länsstyrelsen Skånes rapport Analys av ungas entreprenörskap i Skåne, som kartlägger regionens arbete med att främja entreprenörskap bland unga. I rapporten lyfts Ung Företagsamhets utbildningskedja fram som ett gott exempel.

Skåne har ett brett utbud av organisationer och insatser som arbetar för att stärka ungas entreprenörskap. Samtidigt visar Länsstyrelsens kartläggning att möjligheterna att ta del av entreprenöriellt lärande skiljer sig åt mellan kommuner, skolor och utbildningsprogram. En av rapportens fem prioriterade vägar framåt handlar därför om att ge fler unga en tidig och likvärdig grund genom skolan. 

Skolan bör användas som en central arena för att ge fler unga en tidig och likvärdig grund i entreprenörskap och entreprenöriella förmågor. Den har särskilt goda förutsättningar att nå unga oberoende av familjebakgrund, egna nätverk och tidigare intresse för företagande.

Befintliga arbetssätt behöver nå fler

Rapporten pekar på att utvecklingsarbetet i första hand bör handla om att bättre förankra och använda metoder som redan finns, snarare än att skapa nya tillfälliga skolprojekt. Ung Företagsamhet Skåne beskrivs i kartläggningen som den mest etablerade externa aktören inom skolbaserat entreprenörskap och lyfts fram som gott exempel med sammanhängande utbildningskedja, från grundskolan till gymnasiet och vidare till alumnverksamheten.

Genom Ung Företagsamhets utbildningskoncept får elever redan i grundskolan möjlighet att träna sin kreativitet, samarbetsförmåga och problemlösning. På gymnasiet får eleverna omsätta sina kunskaper i praktiken genom att starta, driva och avveckla ett eget UF-företag. Rapporten framhåller särskilt styrkan i att verksamheten bedrivs inom skolan och därmed kan nå unga som annars inte själva skulle söka sig till entreprenörskapsfrämjande insatser.

Alla unga ska få möjlighet att utveckla sin företagsamhet

För Ung Företagsamhet Skåne är frågan om likvärdighet central. Vilken skola eller vilket gymnasieprogram en elev går på ska inte vara avgörande för möjligheten att utveckla entreprenöriella förmågor. Rapporten bekräftar vad vi redan upplever på daglig basis; att tillgången till entreprenörskap i undervisningen fortfarande är beroende av bland annat skolledningars prioriteringar, lärarnas förutsättningar och kommunalt engagemang.

Här finns en stor utvecklingspotential. För att alla unga ska få möjlighet att utveckla sin företagsamhet krävs att kommuner och skolhuvudmän tar ett större ansvar för entreprenörskapets plats i undervisningen. Det ska inte vara upp till enskilda skolor eller särskilt engagerade lärare att avgöra vilka elever som får möjlighet att utveckla sin kreativitet, initiativförmåga och handlingskraft.

Det handlar inte enbart om att utbilda framtida entreprenörer. Det handlar om att ge unga värdefulla erfarenheter och förmågor som de bär med sig vidare i arbetslivet och samhället.

En starkare kedja för ungas entreprenörskap

Utöver skolans roll lyfter rapporten behovet av bättre samverkan mellan de organisationer som arbetar med ungas entreprenörskap. Skåne har redan många etablerade aktörer, men övergångarna mellan olika insatser behöver bli tydligare. Länsstyrelsens samlade slutsats är därför att regionen inte i första hand behöver fler fristående satsningar. I stället behöver de befintliga insatserna bli mer sammanhängande, långsiktiga och tillgängliga.

För Ung Företagsamhet Skåne understryker rapporten betydelsen av att fortsätta stärka entreprenörskapets plats i utbildningssystemet, från de första mötena med entreprenöriellt lärande i grundskolan till praktiskt företagande på gymnasiet och möjligheterna som väntar därefter.

När fler unga får möjlighet att utveckla sin företagsamhet stärker vi inte bara individens framtidsmöjligheter, utan också Skånes framtid.