Intygsstatistik för 2023/24
Statistik för UF-året i Dalarna
1 071 UF-företagare startade 380 UF-företag i höstas och nu har 90% av dem genomfört alla delar och kommit i mål. Men vi hoppas siffrorna putsas lite till eftersom registret inte stängts än.
Den 11 juni hade 966 UF-företagare fullföljt hela UF-året och kan stoltsera med ett UF-Intyg som bevis på sitt företagande. Sista datum då vi ser det slutgiltiga resultatet är 19 juni när registret stänger för läsåret. Vi hoppas att få in några till i Avesta, Ludvika och Rättviks kommun där det av lite olika anledningar inte är klart än.
- I fyra kommuner har alla som startat, 100%, genomfört hela UF-året och får sitt UF-intyg: Malung-Sälen, Leksand, Vansbro och Älvdalen. För att få ett UF-intyg krävs att eleven registrar sig, skriver en affärsplan, träffar sin rådgivare, har flera säljtillfällen samt skriver en årsredovisning.
- I Rättvik och Hedemora har vi största genomströmningen, 49% och 51%, det vill säga att hälften av eleverna i årskullen har drivit UF-företag under läsåret. Heja, heja! På den nivån hoppas vi att få fler kommuner kommande år.
Tabellen och graferna nedan visar antalet UF-företag per skola/kommun, antalet elever som startade UF-företag och hur många av dem som genomförde hela året och erhöll ett UF-intyg. Dessutom visas hur stor andel av de som startade som har uppnått intyg (intygsfrekvens).
Genomströmning är andelen UF-företagare som uppnår intyg i relation till årskullen.
Genomslag är andelen som startar UF-företag i förhållande till årskullen.
En årskull är antalet elever i åk 2 och åk 3 delat med två. Drygt 70% av UF-företagarna i Dalarna gick i åk 3.