Nordic Production UF

Nordic Production UF från Westerlundska Gymnasiet i Enköping.

UF-företagande är en chans att förvandla idéer till verklighet, utveckla kreativitet och bygga erfarenheter för framtiden. För Nordic Production UF på Samhäll Media-programmet blir det en naturlig koppling till journalistik och produktion – och en möjlighet att jobba med viktiga samhällsfrågor.

På Westerlundska gymnasiet i Enköping driver fyra vänner Nordic Production UF, ett företag som producerar en dokumentärserie för att värna och informera om miljön. Affärsidén kombinerar deras intresse för film och journalistik med att belysa miljöfaror och lyfta fram ett viktig budskap. 

"Vi vill förändra världen med film"

"UF-företagandet passar perfekt för oss på Sam-Media där det genomgående temat är grafisk design, vilket gör dokumentärserien till ett naturligt val för oss."

Alla klasser på Sam mediaprogrammet producerar olika typer av produktioner som UF-företag. UF-företaget utgör elevernas gymnasiearbete och drivs i kurserna Grafisk kommunikation, Medier Samhälle och Kommunikation, Medieproduktion, och Svenska 3.

"Det är kul att man kan anpassa UF-företaget till vilken linje man går. Då man kan göra nästan allting och framför allt någonting man tycker är kul vilket gör att man får mycket mer motivation till att driva arbetet vidare."

Estetiska
"Det är bra att UF-Företagande finns på estet för då får vi uttrycka våran estetiska förmåga och förbereda oss på att sälja våra kreativa verk i framtiden!"
Vilda Vänner UF
UF-företag
Ekonomi
Att undervisa i UF är en fantastisk möjlighet att hjälpa eleverna att starta och driva egna företag
Katharina Dahl
Lärare