Ung Företagsamhet lanserar två nya ljudnoveller för grundskolan som ska inspirera elever att läsa, skriva och utveckla entreprenöriella förmågor som kreativitet och problemlösning. Novellerna är inlästa av youtubern och UF-alumnen Hampus Hedström och bygger på en enkel idé: eleverna får själva skapa fortsättningen eller slutet på berättelsen.

– Att Ung Företagsamhet nu släpper de här novellerna som ljudböcker betyder mycket för mig för jag är själv gammal UF-elev och älskar Ung Företagsamhet, säger Hampus Hedström.

– Att få in entreprenörskap på grundskolan, med saker som kreativitet och samarbete, tror jag gör mycket för självkänslan. Bygger man upp den tidigt, att unga känner att ”jag kan”, ”jag har möjlighet”, ”det här är jag bra på”. Då kommer det göra stor skillnad i framtiden tror jag, säger han. 

I en tid då många skolor arbetar för att stärka elevers läsförståelse och skrivförmåga vill vi på Ung Företagsamhet bidra med ett kreativt och engagerande undervisningsmaterial för grundskolan.

Tillsammans med författaren Leone Milton har vi tagit fram noveller där berättelsen stannar mitt i handlingen. Därefter får eleverna använda sin fantasi och formulera vad som händer härnäst.

Ljudnovellerna har nu lästs in av Hampus Hedström, en av Sveriges mest välkända digitala kreatörer och före detta UF-företagare.

De nya ljudnovellerna, med tillhörande lärar- och elevstöd, är kostnadsfria och riktar sig till lärare i grundskolan som vill arbeta med läsning, berättande och kreativt skrivande i klassrummet.

Målet är att genom aktiv läsning stärka elevernas läs- och skrivutveckling samtidigt som de tränar förmågor som kreativitet, problemlösning och idégenerering.

– Att läsa, skriva och räkna är viktiga kunskapsgrunder. Samtidigt behöver elever också få utveckla sin kreativitet och förmåga att tänka nytt. Därför är det viktigt att hitta sätt att kombinera dessa delar i undervisningen, och det är precis vad våra nya noveller gör, säger Therése Axelsson, grundskoleansvarig på Ung Företagsamhet.

Materialet hittar du i inloggat läge här på ungforetagsamhet.se. 

Här kan du logga in eller skapa konto!

Vill du veta mer? Kontakta grundskoleansvariga på ditt regionala kontor på Ung Företagsamhet.

Lyssna på ett smakprov av "Pälspaniken på diskot", för lågstadiet nedan.