För elever
Information inför UF-mässan | 11 mars 2027 | Uppsala Konsert & Kongress
Välkomna till UF-mässan 2027!
Här kommer det samlas 150 grymma UF-företag från hela Uppsala län för en dag fylld av nätverkande, tävlingar och en massa annat skoj. På denna sida hittar du all nödvändig information om dagen och tävlingarna.
Har ni frågor eller funderingar inför UF-mässan kontaktar ni Isabelle eller Hanna, kontaktuppgifter finns längst ner på sidan.
Programpunkter
08.00-10.00 Incheckning/inlastning
Obs! Alla UF-företag har olika incheckningstider. Se "incheckningstider" ovan.
08.00-12.30 Monterbygge
10.00-16.00 Tävlingar pågår
11.30 Lättare lunch serveras i mässhallen
12.30-14.00 UF-mässan är öppen för VIP-inbjudna
14.00-17.00 UF-mässan är öppen för allmänheten
17.00-17.50 Nedmontering och städning av montrar
18.00-19.30 Prisutdelning i Stora salen (öppen för allmänheten i mån av plats)
Tävlingar
Under UF-mästerskapen kommer nästan alla av årets tävlingar avgöras. För att vara med och tävla skickar ni in tävlingsbidrag i de olika kategorierna, länk nedan. Från kl. 10 på mässdagen kommer juryn att cirkulera på mässgolvet för att kunna utse sina vinnare. Observera att juryn inte alltid kommer fram för att prata, utan kan lika gärna iakkta UF-företag på håll.
När publiceras monterkartan?
Senast en månad innan UF-mässan på denna sidan. Den kommer även att finnas med i välkomstbrevet som mailas ut i februari.
Vad är tillåtet att bygga i montern?
Läs mer om hur montrarna kommer se ut samt vilka regler som gäller i infobanken. Högre upp på denna sida finns en blå knapp som tar dig direkt till infobanken.
Vilken tid ska vi vara på plats på mässan?
Alla UF-företag har olika tider mellan 08.00-10.00 för inlastning/incheckning för att minska trängsel. Dessa tider kommer att publiceras på denna sidan (högre upp finns en blå knapp med incheckningstider) ca 1 månad före mässan. Kom på utsatt tid, varken tidigare eller senare.
Hur fungerar incheckning?
1 person från varje UF-företag ska checka in UF-företaget i informationsdisken på entréplan nedanför rulltrappan.
Hur fungerar utcheckning?
Arbetande UF-personal på mässan behöver godkänna er utcheckning vid er monter i samband med städning. Godkännande sker när montern är färdigstädad och UF-företaget har fyllt i en utvärdering.
Att göra innan UF-mässan:
- Läsa igenom infobanken och information på denna sida noggrant
- Planera och bygga monter
- Skriva och skicka in tävlingsbidrag (deadline 3 feb)
- Produktion av produkter
Frågor eller funderingar: