Out UF School
Vad har UF-företagarna för planer efter studenten? Kanske vill någon ha ett extrajobb som säljare vid sidan av vidare studier? Kanske vill någon köra truck? Eller planerar att plugga i Japan, bli polis eller letar efter en heltidstjänst redan nu till sommaren? Genom vår aktivitet Out UF School har företag och organisationer chansen att träffa flera hundra drivna UF-företagare - och UF-företagarna har chans att på deras egen hemmaplan, i trygga i sin roll som UF-företagare, träffa framtida arbetsgivare.
Vill man som företag eller organisation vara med så ingår en utställaryta i studentloungen mellan kl. 14-16 i Åhaga Plus. Dit kommer UF-företagarna för att ta en paus från mässan. Vill ni bädda för bra häng just hos er rekommenderar vi att ni möblerar för det samt bjuder på något gott! UF-mässan håller öppet till kl. 18 så mellan kl. 16-18 möter ni UF-företagen på mässgolvet för rekrytering. Ni får då ett underlag från oss om vilka UF-företag som anmält intresse för sommar- eller extrajobb, vidare studier eller anställning efter studenten, samt inom vilken bransch eller drömjobbet! En matchmaking helt enkelt!
Genom en aktivitet vi kallar UF-micken får ni även hålla en dragning om ert företag/organisation och vad ni kan erbjuda eleverna samt en dialog med vår konferencier som lyfter mötet mellan er och en UF-företagare. Detta sker ute på mässgolvet och går live ut i högtalarna för alla besökare.
Möt UF-företagen på Deras hemmaplan
Men varför ska man vara med här? Jo, till skillnad från en intervjusituation så möter ni UF-företagen på deras hemmaplan. Med Out UF School sänker vi tröskeln och skapar bättre förutsättningar för eleverna att visa vilka de är och vad de kan.
Låter detta som något för er? Kontakta Linda Gartman