.

Här hittar du som lärare information inför/om UF-mässan 2025. Denna sidan uppdateras kontinuerligt.  

 

 

lärare

Lärarlounge

Under dagen kommer du som lärare ha tillgång till lärarloungen. Där kan du fylla på med energi i form av kaffe, frukt, godis och vatten. Du kan även använda loungen för att ta en paus, jobba en stund eller nätverka tillsammans med andra lärare. Loungen håller öppet hela dagen.

Monterkartan är här! 

Kika in vart dina UF-företag står. Klicka här.


Program och hålltider


08:00-09.30                        Incheckning UF-elever
08.30 – 16.00                    Lärarloungen är öppen
10.00                                  Alla UF-företag ska vara färdiga med sin monterplats
10.15-10:45                        Invigning av UF-mässan 2025!
11.00-16.00                        Mässan är öppen
14.20-14.30                        Insläpp inspirationsföreläsning
14.30-15.00                        Inspirationsföreläsning åk 1 och 2
16:00 -                                 Rivning

 

Inspirationsföreläsning för eleverna

Vi vill bjuda in dina kommande UF-elever till en inspirerande föreläsning tillsammans med Ida Friis, tidigare UF-företagare och numera skolinspiratör i Jönköping. Ida kommer dela med sig av sina lärdomar, framgångssagor och utmaningar som hon stött på under sin egen UF-resa.

Förra årets föreläsning var otroligt uppskattad av både elever och lärare- ge dina elever chansen att inspireras, drömma stort och väcka sin inre UF-glöd under trettio minuter!

Plats: Halmstad Arena, B-hallen
Tid: 14.30-15.00 (Insläpp: 14.20-14.30)

Innan och efter föreläsningen finns möjlighet för eleverna att besöka mässan. 

FutureZone (Gamla partner- och rekryteringstorget som får ny kostym)

I Piazzan kommer partners och externa företag/aktörer få möjlighet att visa upp sig och vad de kan erbjuda framtidens arbetstagare. Mer information kommer. 

 

 

Några av de företag som ställer ut på FutureZone 2025

Maxa mässbesöket

Även om dina UF-företag inte ska ställa ut på mässan så ska de självklart besöka mässan! Se då till att maxa nyttan med besöket. Här hittar du ett formulär som du kan ge dina elever i uppdrag att fylla i under dagen. Formuläret är uppdelat i två delar. Antingen använder ni både del 1 (sida 1-7) och del 2 (sida 8- ), där första delen är förberedande uppgifter som görs i klassrummet. Alternativt hoppar man över del 1 och lägger fokus på del 2 som eleverna genomför på mässgolvet och sen återkopplar i klassrummet.

Ladda ner häftet här

 

Kontakt

Evelina Pihl
Projektledare, Halland
Kontakta mig om:
Evenemang och kommunikation