
Från föreskoleklass till åk 6 - arbeta med Ung Företagsamhet
På Adelövs Friskola arbetar man med Ung Företagsamhets olika material i varje årskurs. Läromedlet Vårt Samhälle arbetas med ifrån förskoleklass till åk 6, med olika upplägg.
Pernilla berättar hur eleverna i F-2 arbetar med Vårt Samhälle kopplat till deras utedagar och hur eleverna får bygga sina egna samhällen i skogen. Utöver arbetet i varje årskurs har skolan utvecklat konceptet och numera är fredagar skolans UF-dag.
”Det är en blandning av elever, som kommer från olika kommuner och med olika förutsättningar. Arbetet med just Vårt Samhälle gör att det skapar en större förståelse kring samhällsuppbyggnad och nya spännande diskussioner skapas när de ska planera och bygga sina samhällen. Jag ser även att eleverna lyfter och berömmer varandra mer när vi jobbar med Vårt Samhälle.”
Under läsåret deltar skolan även i flera av Ung Företagsamhets grundskoleutmaningar, där syftet är att koppla samman skolan med arbetslivet. Förutom utmaningen att designa en maskot åt HV71 deltog skolan i årets upplaga av Skolhackathon – och vann med sitt kreativa AI-topia samhälle.

Adelöv åk 5 - Vinnare i Skolhackathon 2024/2025
”Under HV-utmaningen fick eleverna mer förståelse och kunskap kring länets historia och i åk 5 som arbetat med Skolhackathon ser vi en tydlig utveckling i klassen när det kommer till samarbetsförmåga. Alla elevers styrkor har verkligen visats under arbetets gång”, berättar Pernilla.
Till andra rektorer och lärare som funderar på att implementera Ung Företagsamhets material säger Pernilla:
”Våga jobba med Ung Företagsamhet