Hem / Nyheter & Event / Värmland / Attitydrapport: Unga i Värmland tror på framtiden – men inte alltid på regionen

Attitydrapport: Unga i Värmland tror på framtiden – men inte alltid på regionen

Ny rapport: Unga i Värmland tror på framtiden – men inte alltid på regionen
En ny rapport från Ung Företagsamhet Värmland visar att unga i länet har en stark tro på sin egen framtid – men är mer osäkra på om den framtiden finns i Värmland.

Undersökningen, baserad på över 1 100 gymnasieelever som driver UF-företag, ger en ny bild av ungas syn på arbetsliv, företagande och framtid. Den kanske mest oväntade slutsatsen: skillnaderna mellan utbildningsval är större än mellan kön.

– Unga i Värmland saknar inte ambition eller framtidstro. Frågan är om vi som region kan möta den ambitionen, säger Sofia Beckman, regionchef på Ung Företagsamhet Värmland.

Hög framtidstro – men splittrad bild av Värmland
Rapporten visar att en överväldigande majoritet av unga tror att de kommer få ett jobb de trivs med inom fem år. Samtidigt är synen på Värmland som framtidsplats betydligt mer delad.
● Upp till 67 procent av elever på yrkesprogram tror att de kommer stanna i Värmland
● Endast 37–43 procent av elever på högskoleförberedande program tror detsamma

– Det handlar inte om att unga vill lämna för att de är missnöjda. Tvärtom. Många lämnar för att de vill utvecklas och upplever att möjligheterna finns någon annanstans, säger Sofia Beckman.

Arbetsliv: samma mål – olika vägar
När unga själva får prioritera dominerar tre faktorer: trygg anställning, hög lön och att ha roligt på jobbet.

Men bakom detta finns tydliga skillnader:
● Bland killar är hög lön den klart viktigaste faktorn – särskilt på högskoleförberedande program där över hälften sätter lönen först
● Bland tjejer är det istället trygghet och att ha roligt på jobbet som väger tyngst

– Det här visar att unga inte saknar driv, men att de har olika strategier för att skapa ett bra liv. För vissa är det ekonomisk framgång, för andra handlar det om trygghet och trivsel, säger Sofia Beckman.

Företagande: passion och frihet driver
Rapporten visar också att intresset för företagande är stort:

● 40–45 procent kan tänka sig att starta företag
● Drivkrafterna handlar främst om att jobba med något man brinner för och att bestämma själv

– Vi ser en generation som vill kombinera mening med trygghet. De är inte orealistiska – de är medvetna och drivna, säger Sofia Beckman.

Viktig kunskap för framtidens Värmland
Rapporten pekar på en central utmaning för regionen: att koppla ungas ambitioner till konkreta möjligheter på hemmaplan.

– Det här är inte bara en fråga för skolan eller unga själva. Det är en strategisk fråga för hela Värmland – för näringsliv, offentlig sektor och beslutsfattare, säger Sofia Beckman.

Rapporten är framtagen av Ung Företagsamhet Värmland i samverkan med rekryteringsföretaget Qtym.

Om rapporten
Rapporten bygger på en enkätundersökning med 1 119 gymnasieelever i Värmland som driver UF-företag under läsåret 2025/26.

För mer information:
Sofia Beckman Regionchef, Ung Företagsamhet Värmland 
sofia.beckman@ungforetagsamhet.se

Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.