Med stöd av Ung Företagsamhet bygger Skälbyskolan en långsiktig modell där entreprenörskap blir en naturlig del av elevernas hela skoltid.
När Skälbyskolan utsågs till Årets grundskola 2026 i Västmanland blev det mer än en utmärkelse. För skolan blev det också en bekräftelse på att arbetet med entreprenöriellt lärande gör skillnad, både för elevernas utveckling och för skolans fortsatta arbete.
– En utmärkelse är förstås en fantastisk bekräftelse på att det arbete vi gör tillsammans med våra elever gör skillnad. För oss blev det både ett kvitto på det vi redan gör och en energiinjektion att fortsätta utvecklas, säger skolans rektor Lisa.
Men den största vinsten ser skolan hos eleverna.
– Att deras arbete uppmärksammas utanför skolans väggar skapar stolthet och visar att deras idéer, kunskaper och insatser faktiskt har betydelse på riktigt.
Vill ge alla elever samma möjlighet
Efter flera års arbete med olika projekt och teman i delar av verksamheten har Skälbyskolan nu valt att ta nästa steg. Från förskoleklass till årskurs 9 ska entreprenörskap och Ung Företagsamhets material bli en naturlig del av undervisningen.
Bakgrunden är enkel. Skolan har sett hur elevernas motivation ökar när undervisningen kopplas till verkliga mottagare och verkliga utmaningar.
– När elever får arbeta med sådant som faktiskt ska möta en riktig mottagare händer någonting med både motivationen och lärandet. Det kan handla om att presentera idéer för företag, lösa verkliga problem eller skapa något som andra faktiskt ska ta del av.
Samtidigt uppskattar skolan att det finns ett färdigt och genomarbetat stöd att luta sig mot.
– Vi behöver inte uppfinna hjulet själva, utan kan lägga vår kraft på att skapa riktigt bra undervisning utifrån det material som finns.
Entreprenörskap handlar om mer än företagande
För Skälbyskolan är entreprenörskap inte främst en fråga om att starta företag. Det handlar om att utveckla förmågor som eleverna kommer att ha nytta av genom hela livet.
– Det handlar om att våga tänka kreativt, hitta lösningar, samarbeta, ta ansvar, kommunicera sina idéer och upptäcka sina egna och andras styrkor.
Genom arbetet med Grundskoleutmaningen har skolan redan sett positiva effekter. Inte minst när det gäller elever som kanske inte alltid kommer till sin rätt i mer traditionella skoluppgifter.
– Elever som kanske inte alltid hittar sin självklara roll i klassrummet kan plötsligt upptäcka att just deras styrkor behövs för att gruppen ska lyckas. Det skapar teamkänsla och sammanhållning.
En röd tråd genom hela skoltiden
Att låta alla elever arbeta med entreprenörskap från F-klass till årskurs 9 skapar också förutsättningar för långsiktig utveckling.
– Den största vinsten är att vi kan skapa en tydlig röd tråd genom hela skoltiden. Redan från de yngre åldrarna kan eleverna få träna på att vara kreativa, lösa problem, samarbeta och se sina egna styrkor.
Arbetssättet ligger nära skolans egen vision.
– Vår devis på Skälbyskolan är "Lär dig för livet". Skolan ska självklart ge eleverna kunskaper, men vi vill också rusta dem med förmågor som de kommer att ha nytta av långt efter att de lämnat våra klassrum.
Samarbete som öppnar dörrar mot omvärlden
En av de största styrkorna i samarbetet med Ung Företagsamhet är enligt rektorn kopplingen mellan skolan och det omgivande samhället.
– Genom Ung Företagsamhet får vi tillgång till företag, organisationer och människor som kan bidra med sina erfarenheter och skapa verkliga mottagare för elevernas arbete.
Framåt ser skolan stora möjligheter.
– Förhoppningen är att eleverna inte bara ska lämna Skälbyskolan med goda kunskaper, utan också med känslan av att "jag kan bidra". Att deras idéer, styrkor och handlingar faktiskt kan vara med och utveckla vår stad och vårt samhälle.