![](https://ungforetagsamhet.se/sites/default/files/articles_media_images/microsoftteams-image_6.png)
En dag på Hotell Bogesund
Hotell Bogesund drivs nämligen av 25-åriga Molly Segerqvist som sedan start har arbetat för en mötesplats för alla och för att vara den bästa arbetsgivaren. Molly är både en engagerad partner till Ung Företagsamhet Älvsborg, men även medlem i UF alumni, ett nätverk för de som tidigare drivit UF-företag och gillar entreprenörskap. I utbytet med Almåsgymnasiet såg därmed Molly en fantastisk möjlighet till att inspirera ungdomar att hitta sin väg i livet, likväl som hon kunde ta tillvara på den kompetensen, viljan och drivet ungdomarna bär på.
Molly bjöd således in till en heldag med blandade aktiviteter som inleddes med att eleverna fick ta del av en föreläsning där Molly själv berättade om sin resa från att sälja sina egna strumpor som litet barn till UF-företaget Bellus Causa UF till att idag driva sitt alldeles egna hotell endast 25 år gammal. Hon ville nu få eleverna att tänka efter hennes egna levnadsmåtto ”Hur svårt kan det vara?” för att våga ute i arbetslivet men också livet rent generellt. För att utmana eleverna och tillvarata deras kompetens delades de in i grupper för en workshop där de skulle presentera ”Den optimala konferensupplevelsen” på Hotell Bogesund, där gästen var i fokus. Det var en uppgift som passade eleverna perfekt eftersom de var vana att arbeta med liknande uppdrag. Trots detta blev det en rolig utmaning då flertalet av ungdomarna aldrig besökt Ulricehamn tidigare och därmed behövde göra en hel del research. Workshopen ledde till intressanta diskussioner och slutligen presenterades förslag så som bastu och kallbadhus, paddel- och volleybollturnering samt lunch ute på bryggan med efterföljande kajaktur. Elevernas idéer sprutade och Molly blev fullproppad med upplägg inför nästa konferensgäng.
Under heldagen på Hotell Bogesund bjöds eleverna även på en lyxig lunch i hotellets fina lunchrestaurang. De fick också en rundtur på hotellet där de blev mer och mer nyfikna på verksamheten samt ställde fler och fler frågor. Ungdomarna fick en fantastisk inblick och upplevde hotellet som väldigt mysigt och hemtrevligt.
”Jag vill jobba på ett litet hotell där alla känner alla” uttryckte en elev efter att ha känt av den härliga stämningen på Hotell Bogesund.
”Eleverna har tidigare vart på studiebesök på större hotell så det var givande och inspirerande för ungdomarna att se något annat och med en sådan ung och driven tjej i spetsen” berättade en av lärarna på Almåsgymnasiet.
Molly Segerqvist lyckades definitivt få till en heldag på Hotell Bogesund där både elever och lärare lämnade Ulricehamn med ett leende på läpparna. Eleverna uttryckte dessutom att de blev otroligt inspirerade av Molly och att hon upplevdes som en bra och rolig arbetsgivare ”Kan man få praktikplats här?” frågade flera av eleverna efter heldagen på Hotell Bogesund och ”Självklart” svarade Molly
Vi på Ung Företagsamhet Älvsborg är glada att få föra samman ungdomar och näringslivet på detta sätt.