Hem / Nyheter & Event / Blekinge / Månadens UF-alumn i maj

Månadens UF-alumn i maj

Entreprenörskapet är och har länge varit en stor del av Peter Johanssons liv. Han är delägare och medgrundare till flera företag och de flesta känner kanske framför allt igen honom från Centrumbiografen som etablerat sig i flera av regionens kommuner. Peter är själv en UF-vän och har faktiskt även drivit UF-företag!

När drev du UF-företag och vad hade ni för affärsidé?

Jag drev UF-företag tillsammans med en kompis 1998. Vi sålde överfallslarm vilka importerades från asien.

Vad tar du med dig från ditt UF-år?

Att du måste ha en affärsidé vars tid är mogen och hitta rätt kanaler för att nå ut med din produkt till målgruppen. Det hade vi definitivt inte då vi drev UF-företag, men det är en lärdom som verkligen sitter i.

Varför tycker du det är viktigt för ungdomar att driva UF-företag?

För att testa på hur man gör saker. Allt man måste tänka på, och att lära sig lite om sig själv. Att lära sig hitta den hjälpen du behöver för att ta dig framåt. Kom ihåg att det finns många möjligheter, bara man har en bra idé och kraft att förverkliga den. Vi lever i en föränderlig värld där möjligheternas paradox råder. Det kan vara både lättare och svårare att lyckas. Nu är det möjligt att bli global och miljardär på ett sätt som aldrig tidigare, samtidigt har många möjligheter som till exempel att starta eller ta över en lokal butik mer eller mindre försvunnit.

Vad arbetar du med idag?

Jag är delägare och medgrundare av Centrumbiografen och Ronneby Padel. Jag gör en varierande mängd sysslor, allt från att köra bio till
företagsledning.

Vad fick dig att vilja driva företag?

Det har alltid varit min grej. Jag har aldrig velat ha vanliga jobb, och har totalt i hela livet arbetat åt någon annan i kanske ett års tid. Nu närmar vi oss 20 år i biobranschen och jag tycker fortfarande att det är roligt att jobba med detta. Sedan finns det andra sidoprojekt som vi har genomfört vilket bidrar till att hålla passionen vid liv.

FLER NYHETER

Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.