Hem / Nyheter & Event / Norrbotten / UF-alumnerna Alma och Cajsa bjuder in till Öppna sommardörrar

UF-alumnerna Alma och Cajsa bjuder in till Öppna sommardörrar

Två unga företagare. Två olika affärsidéer. Ett gemensamt avstamp, Ung Företagsamhet. Alma Jonsson och Cajsa Tuomas är två tidigare UF-elever från Norrbotten som idag driver egna företag: Beyond Event och Charkbricka.se. Resan började med UF-året, och det har lämnat ett avtryck som fortfarande formar deras vardag som entreprenörer.

– UF var verkligen en ögonöppnare. Att gå från idé till verklig produkt, få sälja, samarbeta och stå inför folk, det utvecklade mig enormt, berättar Alma.

Alma Jonsson
Alma Jonsson

Hon drev UF-företaget Lika Villkor UF, där vattenflaskor användes för att lyfta fram kvinnor inom sportindustrin. Cajsa, å sin sida, drev Makes Jewelry UF, där hon och hennes team sålde tåliga och prisvärda smycken i rostfritt stål med personlig gravyr. De tog till och med hem priset för Årets reklamfilm i Norrbotten.

– Att vi faktiskt fick sälja något vi själva skapat var en mäktig känsla. Det gav verkligen mersmak, säger Cajsa.

UF-året gav dem inte bara självförtroende, utan även konkreta kunskaper som de använder idag.

– Jag har alltid tyckt det varit jobbigt att stå inför folk. Men det släppte helt under mitt UF-år. Dessutom fick jag en tydligare bild av vad som krävs för att starta företag på riktigt. Det är ju så nära verkligheten man kan komma i skolan, säger Alma.

– Erfarenheten från UF-året har underlättat när jag startade Charkbricka.se Att veta hur man börjar, skriver en affärsplan, gör bokföring osv. Det är mycket att hålla koll på, och UF gav mig en trygg bas, säger Cajsa.

Båda minns också känslan av att få skapa något från grunden:

– Det var så häftigt att gå från idé till färdig produkt. Att kunna säga: “Det här har jag gjort själv". Det är en oslagbar känsla.

Ett UF-år som blev starten på något större

UF-året må vara avslutat, men det de tog med sig därifrån har varit avgörande. I dag driver både Alma och Cajsa sina egna företag, på helt olika håll, men med samma starka grund i entreprenörskapet.

Idag jobbar Alma heltid som rekryterare, men driver Beyond Event tillsammans med kollegan Ebba Pekkari. Utgångspunkten är Kärngården i Bälinge, en naturskön plats där de ska skapa evenemang som fikahelger, bröllop, workshops och konferenser.

Det är en plats med ett lugn för själen. Vi har stora drömmar om att utveckla gården ännu mer, kanske till och med övernattning i framtiden, berättar Alma.

Cajsa Jonsson
Cajsa Tuomas

 

Cajsa driver Charkbricka.se parallellt med sin halvtidstjänst som redovisningskonsult. Hon erbjuder lyxiga charkbrickor, smörgåstårtor och snittar till privatpersoner och företag i Luleå, och har även testat att sälja i Stockholm.

Det är mycket jobb, men så roligt. Jag bygger något eget, från grunden, och det känns meningsfullt. Och att min pappa bygger leveranslådorna för hand gör det ännu mer personligt, säger hon.

 

Nu möts deras vägar igen, genom ett gemensamt event. På söndag 29 juni mellan 12.00 till 17.00 arrangerar de Öppna Sommardörrar på Kärngården i Bälinge, ett gemensamt event mellan två företag med olika inriktningar, men med samma kärlek till det lokala och till att skapa något från grunden.

Det ska bli kul att bjuda in till något mysigt där människor får umgås och uppleva en fin plats, säger Alma.

Det är inspirerande att våra företag får mötas i något kreativt, även om vi driver dem helt separat, säger Cajsa.

Och framtiden?

Alma hoppas att Beyond Event ska bli hennes heltidsjobb och att Kärngården får fortsätta växa med hållbarhet, lokal mat och bli en plats där människor får känna sig hemma.

Cajsa vill också leva på sitt företagande, men kanske utveckla det åt ett mer digitalt håll, med receptskapande och kreativa koncept.

Jag älskar att skapa och vill ha friheten att bygga mitt eget. Charkbrickan får gärna finnas kvar som en del, men jag vill skapa något större, säger hon.

Att UF-företagandet haft stor betydelse för båda är tydligt.

Jag har alltid haft en klar bild av att jag vill driva eget och UF har gett mig en bra grund att stå på, många viktiga lärdomar & en knuff i rätt riktningsäger Cajsa.

Om UF-alumnerna:

Alma Jonsson

UF-företagare läsåret 18/19. Drev Lika Villkor UF. Sålde vattenflaskor som lyfte fram kvinnor inom sportindustrin. 

Höjdpunkt från UF-året:

"Vi vann Årets affärsplan i Norrbotten och jag blev så glad att jag hoppade upp och ner på scenen. Inför hela publiken. Det var verkligen ett “in the moment”-ögonblick. Jag skämdes lite efteråt, men det är ett minne för livet."

Cajsa Tuomas

UF-företagare läsåret 21/22. Drev Makes Jewelry UF. Sålde tåliga och prisvärda smycken i rostfritt stål med personlig gravyr. 

Höjdpunkt från UF-året: 

"Att bygga upp en reklamfilm är ju inte något man gör varje dag. Att vi dessutom vann Årets reklamfilm i Norrbotten gjorde det extra speciellt

Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.