Hem / Nyheter & Event / Ung Företagsamhet Sverige / Debatt: "Så kan entreprenörskap främja ungas intresse och kunskap inom STEM-ämnena"

Debatt: "Så kan entreprenörskap främja ungas intresse och kunskap inom STEM-ämnena"

Det är en demokratisk rättighet att alla barn och unga får möjlighet att förstå och använda teknik för att kunna delta och bidra till samhällets utveckling. Det är också en förutsättning för att på sikt stärka Sveriges fortsatta tech- och innovationskraft skriver bland annat Tove Jarl, vd, Ung Företagsamhet och Christine Sundberg Carendi, generalsekreterare, Svenska Science Centers.

Läs mer om varför entreprenörskap, STEM-ämnen och digital kompetens behöver stärkas ytterligare i kommande läroplaner för grundskolan. 

Tove Jarl, vd, Ung Företagsamhet och Christine Sundberg Carendi, generalsekreterare, Svenska Science Centers skriver i DI debatt, tillsammans med den nationella juryn för Skolhackathon i Minecraft, Maxwell Starkie, Investment Manager, Monterro, Mia Forsäng, ansvarig för skola och högre utbildning, Microsoft Sverige, Pia Högset, näringspolitisk expert, TechSverige, Emmy Berggren, Magnus Lissbrant och Charlie Arby, Gralg AB, vinnare av SM i Ung Företagsamhet 2024. 

Läs debattartikeln här.

Oavsett om du är lärare, elev eller förälder så finns vi här för att hjälpa dig. Ställ en fråga så hör vi av oss så snart som möjligt.