![](https://ungforetagsamhet.se/sites/default/files/articles_media_images/valkommen_till_foretagsamheten.jpg)
Ny digital utbildning för UF-företagare
- Det här är en introduktion till gymnasieelever som bestämt sig för att driva UF-företag genom Ung Företagsamhet. Den ska funka som en inspiration i början av UF-året, säger Aino Pleiner som är projektledare för utbildningen.
Utbildningen är uppbyggd med filmer och frågor. En återkommande person i filmerna är Hanna Jörnhammar som drev UF-företag i gymnasiet och nu säljer linneprodukter genom det egna företaget Lin Living.
- Vi har använt oss av flera tidigare UF-företagare som idag driver företag, men även kunniga personer på Centrum för Näringslivshistoria, en professor i företagsekonomi och animationer som bland annat visar hur varor transporteras över världen, säger Aino.
Utbildningen hittar du som gymnasieelev eller gymnasielärare när du loggat in på ungforetagsamhet.se. Utbildningen är framtagen i samarbete med Centrum för Näringslivshistoria, Stockholm School of Economics, Future First, Association och Svenskt Näringsliv.
Foto: Sune Chee