![](https://ungforetagsamhet.se/sites/default/files/articles_media_images/locker_room_0.jpg)
UF-företag från Finspång kan vinna 175 000
Teamet Shanga Aziz och Rogerio Silva från Finspång i Östergötland, är en av de nominerade till årets Östgötapris som varje år delas ut av Länsförsäkringar Östgöta. Med priset vill man lyfta fram och stötta hållbara initiativ, som genomförs med ett långsiktigt socialt, miljömässigt och ekonomiskt ansvarstagande.
Killarna har redan fått en rad utmärkelser för sitt UF-företag som de startade under sin tid på gymnasiet Nya Bergska. I somras vann de silver i Europamästerskapet i Ung företagsamhet och tidigare i år vann de guld på SM i Ung Företagsamhet.
- Det kändes fantastiskt, att bli utnämnt till det näst bästa UF-företaget i hela Europa, konstaterade Shanga Aziz efter EM-tävlingen till Norrköpings tidningar.
Östgötapriset instiftades 2016 och kan delas ut till en individ, ett företag, en förening eller en annan organisation. Priset kommer att delas ut under Hållbarhetsseminariet den 26 september i Flygeln hos Louis De Geer i Norrköping.
Starta ditt UF-år nu